Започнува со снимање долгометражниот филм, психолошката драма, „Преекспонирано“ (ВИДЕО)

Режисерката Елеонора Венинова на крајот на неделава во Скопје и во Охрид ќе почне да го снима својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“, по нејзино сценарио, во продукција на Гоце Кралевски од „ДНФ филмс“.

Станува збор за психолошка драма која е долгометражно деби на режисерката Елеонора Венинова, која го напиша и сценариото.

-Проблематична тинејџерка ги истражува темите на осаменост, отуѓеност и лицемерие, нарушувајќи ја рамнотежата на една брачна двојка откако ќе дојде кај нив на гости. Ова е сижето за новиот македонски игран филм.

Продуцентот, Гоце Кралевски од „ДНФ филмс“ за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ вели дека неодамна, „Преекспонирано“ ја доби поддршката од Европскиот фонд за поддршка на кинематографијата „Еуроимаж“.

Прочитајте и...  Лавров: Русија спречи многу кибер напади од Германија

-Драго ми е дека успеваме, и во овој период на затишје за македонскиот филм поради пандемијава, да ги направиме финалните подготовки.. Имаме одлична екипа, која не само е професионална туку и строго се придружува на протоколите за заштита и верувам дека ќе се движиме според нашиот план. Локациите се веќе одбрани, а филмот, освен препознатливите пејзажи крај Охридското езеро, ќе го содржи и урбаниот дел на градот – ова е современа приказна – вели Кралевски.

Целиот разговор проследете го видеото во прилог: 

Прочитај повеќе

Мексико: Почнува трета фаза испитување вакцини од САД и Кина

Слободен печат

ЕУ одбива да ги набљудува изборите во Венецуела и бара одложување

Слободен печат

Граѓаните се судрија со полицијата: Жестоки пресметки со полициските кордони во Брест и Минск (ВИДЕО)

Слободен печат

Несреќа во Мексико: Се преврте автобус, загинаа 13 лица (ВИДЕО)

Слободен печат

Франција покрена истрага за ТикТок

Слободен печат

Дефект во електродистрибутивната мрежа во Тетово, вечерва се очекува нормално снабдување со струја

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕУ се закани со санкции: Претседателските избори во Белорусија не беа слободни

Слободен печат

Годинашниов гроздобер во Франција ќе биде многу порано од вообичаеното

МИА Агенција

Белоруското МНР: Има докази за странско мешање во земјата

Слободен печат

Хрватски епидемиолог против руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Слободен печат

Во спомен на диџеј Ицко, неговиот брат даруваше крвна плазма

Слободен печат

Продолжуваат немирите во Бејрут: Демонстрантите фрлаа петарди, полицијата возврати со солзавец (ФОТО)

Слободен печат