Започнува 40. Меѓународен студентски фолклорен фестивал

Академското културно-уметничко друштво „Мирче Ацев” во рамките на „Отворениот ден” на УКИМ вечерва и официјално ќе го отвори  40. јубилејно издание на Меѓународниот студентски фолклорен фестивал.

Самиот настан ќе започе со дефиле на учесниците почнувајќи од спомен-куќата на Мајка Тереза со почеток во 19:00 часот. Оттаму ансамблите ќе се движат до ,,Плоштадот Македонија” каде во 20:00 часот Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и Ректорот на УКИМ Никола Јанкуловски, официјално ќе го прогласат фестивалот за отворен.

Како земји-учеснички годинава ќе бидат Германија, Турција, Северен Кипар, Унгарија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Србија, Албанија и Македонија.

Како што велат од друштвото, идејата за организирање на МСФФ потекнува од студентите на Универзитетот ,,Св. Кирил и Методиј” – Скопје во знак на благодарност кон земјите кои помогнаа во изградбата на разрушеното Скопје по катастрофалниот земјотрес во 1963 година па оттука овој фестивал се нарекува и ,,Фестивал на солидарноста”.

Прочитајте и...  Сугарески: Преку 80 милиони евра инвестиции во патната мрежа во Прилеп и Прилепско

Прочитај повеќе

Николовски: Нови 200 милиони евра годишна поддршка за земјоделството

Слободен печат

Џамиите во Кичево ќе бидат отворени само за петочна молитва

Слободен печат

Кризата на Западниот брег ги намали платите на работниците во Палестина

Слободен печат

Заев: Во следниот мандат 200 милиони евра годишно финансиска поддршка за земјоделството

Слободен печат

Градоначалникот на Ричмонд нареди да се отстранат сите споменици на конфедератите

Слободен печат

Шахпаска: Вложуваме во здравствениот систем

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Можно е повторно затворање на границите со Србија и Косово

Слободен печат

Банката на Англија држи венецуелско злато вредно над милијарда долари, судот не му го враќа на Мадуро

Слободен печат

Вториот тест на Милошоски негативен на Ковид-19

Слободен печат

Кекеновски: Ќе го укинеме Изборниот законик и новиот Закон за Јавно обвинителство кој ги штити оние кои се на власт

Слободен печат

НФФ: Родот квалитетен – откупот неизвесен

Слободен печат

Димитров: За кратенките мк или мкд ќе мора да се разговара со Грција, Преспанскиот договор е правно обврзувачки

Слободен печат