За едни шахот е расистички, според Карпов ова е „период на тотално лудило“!

Џон Адамс, економист кој пред пет години ја претставуваше шаховската федерација на Австралија во текот на минатата седмица бил контактиран од радиостаницата на Австралиската радиодифузна корпорација во Сиднеј за да даде коментар на прашањето околу расните контроверзии во шахот, бидејќи белите фигури секогаш се први на потег.

Само што добив телефонски повик од продуцент на АБЦ Сиднеј, барајќи коментар за играта на шахот! АБЦ сметаше дека шахот е расистички со оглед на тоа што белите секогаш започнуваат први – напиша Адамс на Твитер по што предизвика лавина коментари.

Еден од најпознатите шахисти во светот, Анатолиј Карпов имаше коментар околу дебатата за расизмот во играта, дефинирајќи ја како „период на тотално лудило“, што нема никаква поврзаност со шахот.

Прочитајте и...  ДИК: Граѓаните да излезат на избори, исполнети се сите услови за безбедно гласање

И поранешниот светски шампион, Гари Каспаров имаше свој коментар и реагираше до АБЦ:

Доколку сте загрижени дека шаховската игра е расистичка, ве мoлaм играјте „Го“, каде што црните фигури први се движат, наместо да изгледате глупаво со тоа што ќе потрошите пари на даночните обврзници на државен радиодифузер за да гo „истражите“! – напиша Каспаров.

 

Прочитај повеќе

Македонецот блеска за Џенова: Пандев во тимот на колото во Серија А! (ФОТО)

Слободен печат

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо во обид да го надмине рекордот на Шевченко

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат

Каде треба да гласате- Проверете дали е променето избирачкото место

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Д-р Жан Митрев: Кај некои пациенти кај кои ситуацијата е многу влошена, незнам длаи воопшто може да се помогне

Слободен печат

Барса го промовираше дресот за сезоната 2020/21! (ФОТО)

Слободен печат

Потврдена доживотната суспензија на Карим поради сексуална злоупотреба на фудбалерки!

Слободен печат

На Денот на Бастилја судири во Париз: Белите мантили и жолтите елеци контра полицијата (ФОТО+ВИДЕО)

МИА Агенција

На денешен ден Ѓоковиќ по петти пат го освои „Вимблдон“! (ВИДЕО)

Слободен печат

ДВ: ЕУ треба да ги прекине пристапните преговори со Србија сѐ додека на власт е Вучиќ

Слободен печат