Во Картум мирно, на сила 24-часовен прекин на огнот

Картум, Судан/Фото: Frédérique Cifuentes / Alamy / Profimedia

Во суданскиот главен град Картум денеска, кога стапи на сила 24-часовниот прекин на огнот со посредство на САД и Саудиска Арабија, е релативно мирно, овозможувајќи достава на хуманитарна помош и одмор од интензивните борби.

Краткото примирје уследи по серијата прекршувања на примирјето меѓу суданската армија и паравоените сили за брза поддршка (РСФ), чија борба за власт стана насилна пред осум недели, што предизвика хуманитарна криза.

САД и Саудиска Арабија рекоа дека ја споделуваат „фрустрацијата“ поради прекршувањето на примирјето во изјавата со која го објавија последното примирје и се заканија дека ќе ги прекинат разговорите, кои привремено продолжуваат, доколку борбите продолжат.

Борбите, кои започнаа на 15 април, ја претворија градската област, вклучувајќи ги Картум и нејзините збратимени градови Бари и Омдурман во воена зона и доведоа до конфликт во суданските региони Дарфур и Кордофан на запад.

Пред почетокот на прекинот на огнот во 6 часот наутро, жителите пријавија истрелување на противвоздушни ракети во јужниот дел на Картум и областа Шарг ел-Нил, каде исто така беа забележани воздушни напади.

Во борбите се раселени повеќе од 1,9 милиони луѓе, од кои 200.000 или повеќе ја преминале границата во Египет.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот