• судан

„Не ни се мешајте во државата“: Масовни протести во Судан против Обединетите Нации

Неколку илјади лица денеска во Судан излегоа на протест пред седиштето на Обединетите Нации осудувајќи ги разговорите организирани под покровителство на светската организација со цел да се реши кризата во земјата, до која дојде по воениот удар, јавуваат француските медиуми. Демонстрантите носат транспаренти против пратеникот на ОН, Волкер Пертес, кој неодамна почна индиректни разговори меѓу …

„Не ни се мешајте во државата“: Масовни протести во Судан против Обединетите Нации Read More »