Во Ерџелија приведени неколку лица осомничени за изборен поткуп

При претресот во едно возило паркирано во двор на С.И., а истото во сопственост на Б.Т., исто така од Ерџелија, пронајден е список на 20 лица.

Неколку лица се приведени во селото Ерџелија, поради сомнение дека се вмешани во изборен поткуп.

Како што соопшти МВР денеска во шест часот полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи и полициската станица при ОВР Свети Николе во содејство со полициски службеници од СВР Штип при Бирото за јавна безбедност извршиле  претрес кај четири лица од Ерџелија.

Кај З.З., И.В. (пронајдени се 4000 денари и пропаганден материјал од политичката партија, додека кај неговите родители со кои живее во заедница пронајдени се 60.000 денари во апоени од по 2000 денари), Д.В. (пронајдени се 3500 евра и пропаганден материјал од политичка партија) и С. И. (пронајдени се 10.000 денари, пропаганден материјал на политичка партија).

Прочитајте и...  Средба Заев – Холштајн: СДСМ води сериозни разговори за формирање Влада

При претресот во едно возило паркирано во двор на С.И., а истото во сопственост на Б.Т., исто така од Ерџелија, пронајден е список на 20 лица.

Во врска со пронајдениот список повикано е лицето Б. Т. и истиот при разговор признал дека во месец мај од страна на СВР Штип му била поднесена кривична пријава по член 215 од Кривичниот законик, по што истиот се обратил кај С.И.,а тој му ветил дека ќе му помогне доколку Б.Т. обезбеди 20 гласачи за политичката партија.

По ова ветување, Б.Т., направил список, разговарал со лицата од списокот и ги убедил истите да гласаат за оваа партија за да му помогнат да не оди во затвор. По ова, Б.Т. заедно со С.И. списокот на потенцијалните гласачи го предале во политичката партија.

Прочитајте и...  За осум часа казнети 160 мотоциклисти

Извршена е консултација со ОЈО Свети Николе, по што дадени се насоки сите наведени лица да се лишат од слобода, да се изврши разговор со сите лица на списокот, како и со други лица кои се поврзани со наведените, да се провери потеклото на парите и пропагандниот материјал. По извршените проверки и дадениот исказ на Б. Т. пред јавен обвинител во Свети Николе е констатирано дека постои кривично дело по член 162 ст.1 од КЗ и дадени беа насоки да се извршат консултации со надлежното основно јавно обвинителство во Штип, по што беше констатирано истото кривично дело. С.И. е задржан во полициска станица.

Прочитај повеќе

Шпан: Германскиот здравствен систем може да се справи со бројот на нови случаи од Ковид-19

МИА Агенција

Вработените во Фејсбук ќе работат од дома до јули следната година

Слободен печат

Кипарската полиција го најде и го сослуша Русинот кој е сопственик на бродот кој го пренесе амониум нитратот во Бејрут

Слободен печат

ТОАРИЛУЦ со нова современа хируршка метода без отворање на ‘рбетниот столб

Слободен печат

Градоначалникот Георгиевски донираше крвна плазма

Слободен печат

Бугарската полиција ги отстрани шаторите на демонстрантите: Уапсени се 12 лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На Табановце приведен грчки државјанин поради фалсикифувана сообраќајна дозвола

Слободен печат

СДСМ до Влада со ултиматум до партиите!

Љубиша Николовски

Двајца повредени во сообраќајка на магистралниот пат Велес – Штип

Слободен печат

Без струја утре повеќе делови од Скопје

Слободен печат

Бразил издвојува 356 милиони долари за вакцина против Ковид-19

Слободен печат

Филипче: Апарати за дијагностика на вирусот во 16 болници, кои ќе добијат инфективни одделенија

Слободен печат