7 C
Скопје

ВИДЕО: Оливера се огласи на Инстаграм, првпат по смртта на Балашевиќ

По смртта на нејзиниот сопруг, Оливера Балашевиќ се немаше огласено во јавноста, а сега за првпат сподели објава на својот Инстаграм профил.

Оливера Балашевиќ, сопругата на покојниот Ѓорѓе Балашевиќ, е скршена од болка по загубата на својот сопруг, а првата објава на социјалните мрежи по смртта на популарниот кантавтор ја објави денеска, 11 дена по неговата смрт.

Таа сподели видео исечок од емисијата во која што гостувала и зборувала за тоа што значи за неа јазикот.

Меѓународен ден на мајчиниот јазик

„Живееме во чудни времиња. Она што е далеку секој ден, се чини уште подалеку. И она што е близу до нас е сè поблизу до нас. Во хаосот на ова искривено огледало на пандемија и апсурд, кои сме ние ако не се стремиме кон вредностите “, започна таа.

„Најдлабоките, оние што се повлекуваат од нашите корени и тивко нè потсетуваат, со шепотења, кои сме. Затоа, му должиме на Денот на мајчиниот јазик, ако ништо друго, барем благодарност. Што не предупредува да не забораваме. Корени. Мајки. Баби. Самите нас. Сепак, не можам да не се прашам, дали е мајчин јазик оној на кој што нè учат нашите мајки или е тој што ги учиме нашите деца? – праша таа.

Прочитајте и...  ФОТО | Кралицата Ранија во хит бојата за пролетта 2021: Секогаш совршено стилизирана!

„За жал, мајка ми го немаше. Растејќи во некои други времиња, таа засекогаш остана без тој оригинал, на кој биле пишувани нашите први приказни. Или можеби таа го имаше, ние едноставно не го знаеме неговото име? Во секој случај, среќно е што планетите имаат свој јазик. И да се разберат едни со други. Тие, пак, се тајно и непогрешливо поврзани, светови за себе. Различни, и исти”.

Instagram
принтскрин

„За мене беше чест и одговорност да кажам неколку зборови по повод 20-от Меѓународен ден на мајчиниот јазик. Оние од најоддалечените агли на душата, како што се случува кога дете на воен сирак, кое порасна точно тука во Ковачица. Ми шепнаа од мојата Планета, за да ви пренесам да не заборавите. Туку, да се сеќавате”, порача таа.

Прочитајте и...  Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Поради неа луѓето се самоубивале: Ова е најтажната песна во Југославија која Тито лично ја забранил

Слободен печат

Ковчегот во кој ќе биде погребан принцот Филип е направен пред 30 години: Еве зошто тој е обложен со олово

Слободен печат

Остави Коментар