ВИДЕО: Милан сега е на првото место во италијанската Серија А

„Росонерите“ со голот на Рафаел Леао славеа во Милано против Сампдорија/Фото: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Фудбалерите на Милан денеска на домашен терен ја совладаа минимално Сампдорија со резултат 1:0 во рамките од 25 коло во Серија А.

Вчерашното реми на Интер во дербито на италијанскиот шампионат против Наполи го искористија „росонерите“ да се искачат на првото место на табелата.

Единствениот гол на денешната средба го реализираше Рафаел Леао во осмата минута. Тоа беше негов 100. меч во дресот на миланскиот клуб.

Сега составот на Стефано Пиоли има 17 победи во лигата за моментно првенство со 55 бодови, еден бод повеќе и натпревар повеќе од градскиот ривал Интер.

За Сампдорија ова е 14 пораз во првенството, се наоѓа на 16 место со 23 освоени бодови.

Видео на денот