8 C
Скопје

ВИДЕО: Кратко и јасно им порача Меркел на Заев и Борисов

Германската канцеларка, Ангела Меркел денеска ја поздрави конференцијата на состанокот во Софија, упатувајќи охрабрувачки зборови до премиерите на Северна Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов.

Меркел на денешниот Самит во Софија нагласи дека Берлинскиот процес секогаш е поврзан со помирувањето на несогласувањата и проблемите од минатото.

-Берлинскиот процес е поврзан со помирувањето на несогласувањата и проблемите од минатото. Преку него се овозможи средба на земјите членки на Балканот. Се надеваме дека и овојпат оваа средба ќе помогне. Она што мора да го кажам е дека мора да се согласувате. Добро е што покажавте дека може да се одржи конференција во ваков период. Го поздравуваме напредокот што го постигнавте. Се надеваме дека овој процес ќе продолжи. Конференцијата овозможи да се сретнат луѓето и мило ми е што и тие ги вклучуваат учениците и училиштата да ја унапредат соработката во науката, затоа што тоа е најдобар начин да се промовира истражувањето и развојот. Тоа ќе ја породобри состојбата во нашите земји- истакна Меркел.

Прочитајте и...  Општина Битола: Превентивни мерки за намалување на загаденоста на воздухот

Во тој контекст ги повика сите земји од Западен Балкан да ја унапредат соработката и во науката, затоа што, како што рече, тоа е најдобар начин да се промовира истражувањето и развојот на иновациите.

-Сакам да ве поканам по оваа средба во Софија, сите да дојдете во Берлин следната година се надевам ќе биде можен овој состанок следната година в лето, и уште еднаш ќе согледаме до каде сме стигнале со Берлинскиот процес, заклучи германската канцеларка Меркел.

Поврзани вести

Кикиљас: Мутациите на коронавирусот не загрижуваат

Слободен печат

Академик Беџети за концепцијата за основно образование: Дури и најдолгите патишта почнуваат со првите чекори

Слободен печат

Сенатот во понеделник ќе започне судење за отповикување на Трамп

Слободен печат

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива

Слободен печат

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

Слободен печат

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен печат

Остави Коментар