8 C
Скопје

Tag : меркел

Вести Свет

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат
Лидерите на ЕУ вечерва учествуваат на редовна видеоконференција посветена на борбата против пандемијата ковид-19. Според досегашните информации се покажа дека расте поддршката за т.н. дигитални...
Вести Свет Слајдер

Меркел по самитот на Г-7: Богатите земји треба да обезбедат вакцини за посиромашните

Слободен печат
Германија и другите богати земји треба покрај парична помош, да донираат и дел од своите залихи на вакцини за сиромашните земји, бидејќи пандемијата можеме да...
Вести Свет Слајдер

„Нѐ слушате ли, Ангела“: Гаф на самитот на Г-7 – Џонсон ѝ рече на Меркел да го исклучи микрофонот

Слободен печат
На денешниот самит на Г-7 големо внимание привлече британскиот премиер Борис Џонсон кој ѝ рече на германската канцеларка Ангела Меркел да го исклучи телефонот. Додека...
Вести Свет

ВИДЕО: Погледнете ја реакцијата на Меркел откако дозна дека не носи маска

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел вчера се обрати на Бундестагот, а во говорот објасни дека постои реална опасност од нови видови на коронавирусот, кои се поагресивни,...
Вести Свет

Меркел сака да ги продолжи строгите антиепидемиски мерки до крајот на месецов

Илинка Иљоска
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека вонредните антиепидемиски мерки воведени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот во Германија треба да траат до крајот на...
Вести Здравје Свет

Советничката на Меркел предупредува: Нова пандемија се вжештува во позадина – Мутациите на коронавирусот ќе нѐ прегазат

СП.
Советничката на канцеларката Ангела Меркел, вирусологот Мелани Бринкман, се залага веднаш да се прогласи целосен карантин, сеопфатен и краток карантин. Најмногу поради стравот од брзото...
Вести Свет Слајдер

Продолжи работата на изградбата на гасоводот „Северен ток 2“

Слободен печат
Руската компанија „Газпром“ објави дека продолжуваат работите за изградба на гасоводот „Северен ток 2“, и покрај американските санкции. Работите на изградбата на гасоводот, кој ќе...
Вести Свет Слајдер

Меркел: Протерувањето на дипломатите е само уште еден чекор назад за Русија

Слободен печат
Протерувањето на германскиот дипломат од Москва е само уште еден чекор назад од владеењето на правото, е оценката на германската канцеларка Ангела Меркел, која ја...
Вести Свет

Меркел: Се будам често ноќе и размислувам за пандемијата

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ситуацијата со пандемијата е многу тешка и дека мора темелно да размисли пред да донесе одлука во рамки на...
Вести Свет

Меркел со апел до граѓаните: Ќе биде подобро доколку издржиме уште некое време

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска, во интервју за јавниот радиодифузер АРД, ги повика граѓаните да истраат и покрај актуелните тешкотии со локдаунот и испораките на...