29 C
Скопје

Tag : меркел

Вести Свет

Меркел: По завршување на мандатот, ќе се наспијам и ќе шетам во природа

МИА Агенција
Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека во период на пандемија нема време да размислува за нејзината иднина по напуштањето на функцијата шеф на германската Влада. Таа...
Вести Свет Слајдер

Меркел ги повика Германците да ги почитуваат дополнителните рестрикции против ковид-19 

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги повика Германците да ги прифатат ограничувањата поврзани со пандемијата на коронавирусот што стапи на сила на полноќ, вклучувајќи го...
Вести Свет Слајдер

Меркел доби поголеми овластување да води порешителна борба против третиот бран на пандемијата на ковид-19

Слободен печат
Долниот дом на германскиот парламент – Бундестагот, го усвои денеска спорниот амандман на законот, со кој на сојузната влада на канцеларката Ангела Меркел и се...
Вести Свет

Меркел, Макрон и Зеленски повикаа на повлекување на руските сили од границата со Украина

Слободен печат
Ангела Меркел, Емануел Макрон и Володимир Зеленски денеска повикаа на повлекување на руските сили од границата со Украина и на смирување на тензиите во регионот,...
Вести Свет Слајдер

Меркел ја прими вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска се вакцинираше против Ковид-19 со вакцината на „Астра-Зенека”, јави Дојче Веле. Канцеларката Меркел, која во јули ќе наполни 67 години,...
Вести Свет

Меркел, Макрон и Си на онлајн самит разговараат за климатските промени

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел, кинескиот претседател Си Џинпинг и францускиот претседател Емануел Макрон денеска имаа онлајн самит на кој разговораа за напорите за справување со...
Вести Свет Слајдер

Меркел апелираше до пратениците да ѝ дадат поголеми овластувања

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел апелираше денеска до пратениците да одобрат нови овластувања кои ќе ѝ овозможат да воведе рестриктивни мерки и полициски час во областите...
Вести Свет Слајдер

Меркел ќе ја прими вакцината на Астра-Зенека

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе ја прими вакцината на Астра Зенека против коронавирусот. Според германскиот дневен весник „Велт”, политичарката од Христијанско-демократската унија (ЦДУ) ќе...
Вести Свет Слајдер

Германски Велт тврди: Меркел утре ќе ја прими вакцината на „Астра-Зенека“

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел утре ќе ја прими првата доза од вакцина против коронавирус, јави германскиот весник Велт, дополнувајќи дека станува збор за „Астра-Зенека“. Меркел...
Вести Свет

Бајден и Меркел бараат од Русија да го намали военото присуство на украинската граница

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден и германската канцеларка Ангела Меркел во вчерашниот телефонски разговор се согласија да побараат од Русија да ги намали воените трупи на...