4 C
Скопје

ВИДЕО | Ивановска од ДКСК: Политичките одлуки поврзани со прашањата на рамковните вработувања само го дерогираат системот

Жално е што втора година по ред нашата држава нема усвоена стратегија за борба против корупцијата и пкрај тоа што таа е подогтовена од наша страна. Акциониот план е апдејтиран и сега таа стратегија е 2021-2025. Таа е направена на многу инклузивен начин, правена е со претставници од министерствата, НВО, медиуми и направен е збир на искуство и ескпертиза, но проблем е што се уште чекаме на одговор од Владата, изјави во Утрински брифинг претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата Билјана Ивановска.

-Почнавме да градиме чувство дека поддршката е само декларативна. Владата ислезе со јака политичка волја, го донесе Законот, беше избрана комисијата, во тој Закон беа јасно и прецизно утврдени наделжностите на Комисијата, но и правата во смисла на тоа како таа ќе успева да обезбедува податоци. За да ја исполниме улогата треба да имаме одредени можности. Ништо од она што го бараме не сме успеале да го обезбедиме, вели Ивановска.

Прочитајте и...  „Лидл" отвора супермаркет во Северна Македонија

Претседателката на Антикорупциска во интервјуто зборуваше и за новите колеги кои ги добиле преку Рамковен.

-Во Антикорупциска добивме осум „рамковно“ вработени административни службеници од Министерството за политички систем на првиот вицепремиер Артан Груби, задолжени да ја прилагодуваат систематизацијата за да ги интегрираат. Станува збор за помлади сорабоптници, а нас можеби ни требаат виши советници. Сега ќе треба да се изврши обуката и да се прилагодува систематизацијата. Иако тоа е апсурдно, бидејќи ние се бориме против промени на систематизациите, кога се прават наменски заради вработувања, рече Ивановска додавајќи дека Комисијата би можела и да се пресели за да се обезбедат подобри услови за нивната работа.

-Јас да ви кажам верував во приказната дека толку се парите особено со ковид кризата и навистина сметав дека дотука е силата и дека можеби и ние не треба да премногу притискаме да ни се купи простор по секоја цена. Всушност и за тоа отидовме на варијанта Б да се среди ова како може да се среди, меѓутоа да биде поевтино и од друга страна да се обезбеди неопходни услови за работа. Меѓутоа со последниве настани кога се избројаа 14 милиони евра не верувам веќе во таа приказна дека нема пари за ДКСК, вели претседателката на ДКСК. Во таа насока, потенцира дека во зградата во којашто се наоѓа Министерството за политички систем и односи помеѓу заедниците и Финансовата полиција, требале да бидат стационирани поважни институции.

Прочитајте и...  Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V"

Разговор со Ивановска каде таа говори за сите тековни прашања и теми погледнете го во видеото:

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар