4 C
Скопје

Tag : ДКСК

Вести Македонија

ДКСК: Нема судир на интереси кај градоначалникот Шилегов

Лука Андреев
Антикорупционерите не утврдија судир на интереси кај скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Државната комисија за спречување корупција предметот за Шилегов го отвори по службена должност откако...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ивановска: Министерот Хоџа го прекрши Етичкиот кодекс, очекуваме Владата да го санкционира

Лука Андреев
Министерот за земјоделие Аријанит Хоџа, го прекрши Етичкиот кодекс за однесување на членовите на Владата и бараме одговорност, рече претседателката на Државната комисија за спречување...
Вести Македонија

Николовски: Ќе направиме се за да докажеме дека искрено и одговорно работиме на борба против корупцијата

Слободен печат
Оваа недела се очекува да биде формирана работната група за измени на Законот за борба против корупцијата по барање на ДКСК за што е веќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На тројца пратеници и министер им се заканува казна од 500 евра

Лука Андреев
Против тројца пратеници и еден министер антикорупционерите отвораат предмет поради сомнежи дека управителството во фирми, откако биле назначени на функции, го префлиле на свои блиски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Огласите за вработување сомнителни, се бараат матичари со диплома од одбрана или од правен?

Лука Андреев
За советник во подрачните одделенија за матично работење во Прилеп и Битола се барало лице со завршени правни науки или пак одбрана. Ова е само...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Малиновски: Наместо да создаваме пара-институции треба да ја јакнеме Антикорупциската комисија

Лука Андреев
За да се зајакне борбата против корупцијата треба да се зајакне позицијата на Државната комсиија за борба со корупцијата, да се прифаќаат нејзините препораки и...
Вести Македонија Слајдер

Антикорупциска бара, Владата не дава да се донесе Закон за потекло на имот

Горан Наумовски
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) е единствената институција во Република Северна Македонија која има законска обврска да ја истражува имотната состојба на избраните...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Ивановска од ДКСК: Политичките одлуки поврзани со прашањата на рамковните вработувања само го дерогираат системот

Слободен печат
Жално е што втора година по ред нашата држава нема усвоена стратегија за борба против корупцијата и пкрај тоа што таа е подогтовена од наша...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара Антикорупциска да истражи за фирмата Бригада Дизајн на советникот од СДСМ во Град Скопје Ивановиќ

Слободен печат
ВМРО-ДПМНЕ денеска до Антикорупциската комисија поднесе претставка за фирмата Бригада Дизајн ДООЕЛ Скопје, чиј директор и еден од сопствениците е Бојан Ивановиќ, советник од редовите...
Вести Македонија Слајдер

ДКСК: Ќе иницираме постапка за незаконско финансирање на партија за време на изборна кампања

Слободен печат
Антикорупциската комисија ќе покрене иницијатива пред Јавното обвинителство за поведување постапка против политичка партија за незаконско финансирање за време на изборната кампања на предвремените парламентарни...