ВИДЕО: Италија го има најбрзиот човек на планетата, Болт останува недопирлив

Фото: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Го имаме новиот олимписки шампион во спринт на 100 метри и официјално најбрз човек на планетата, тоа е Италијанецот Марсел Ламонт Џејкобс.

Италијанскиот натпреварувач триумфираше на трката на Олимписките игри во Токио со време 9,79 секунди за најбрз резултат во сезоната и нов европски рекорд.

На втората позиција се најде Американецот Фред Кирли со 9,84 секунди, а бронзата ја освои Андре Де Грас од Канада (9,89 секунди).

Усеин Болт од Јамајка останува сопственик на светскиот рекорд остварен во Берлин во 2009 година (9,58 секунди), а го држи и олимпискиот рекорд од 2012 година во Лондон (9,63 секунди).

Денешната трка стартува од вторпат откако предвреме тргна Британецот Жарнел Хјуз по што беше дисквалификуван.

ВИДЕО: Испишана историја во Токио, Рохас сруши рекорд стар 26 години

Видео на денот