ВИДЕО I ВАР прави чуда во Премиер лигата: Гледаа погрешен играч и поништија чист гол

epaselect epa09131369 Matt Phillips (front-C) of West Bromwich scores the 2-0 leading during the English Premier League match between West Bromwich Albion and Southampton in West Bromwich, Britain, 12 April 2021. EPA-EFE/Michael Steele / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на ВБА вчера со 3:0 го совлада Саутемптон и ја продолжија битката за опстанок во Премиер лигата. Поради убедливиот триумф, во втор план падна уште една скандалозна употреба на ВАР технологијата во Премиер лигата и која му поништи чист гол на ВБА.

На почетокот од натпреварот, ВБА постигна гол преку Мбаје Дијан кој беше во дозволена позиција, но ВАР ја анализираше позицијата на Кајл Бартли кој беше во офсајд позиција, но воопшто не учествуваше во акцијата.

По натпреварот, се појави бизарно обаснување дека од ВАР собата поради позицијата на камерата не биле во можност да повлечат линија како треба и да видат дали Дијан беше во офсајд или не.

 

Видео на денот