7 C
Скопје

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Лидерите на ЕУ вечерва учествуваат на редовна видеоконференција посветена на борбата против пандемијата ковид-19. Според досегашните информации се покажа дека расте поддршката за т.н. дигитални сертификати за вакцинација, односно ковид пасоши засновани врз заеднички европски критериуми за влез во земјите членки и отворање на општеството по пандемија.

Германската канцеларка Ангела Меркел исто така потврди дека лидерите на ЕУ се согласиле за потребата од воведување на сертификат за вакцинација против ковид-19-та. Таа на прес-конференцијата по виртуелниот состанок на ЕУ рече дека на Унијата ќе и требаат три месеци за да ги подготви сертификатите.

– Сите се согласија дека ни треба дигитален сертификат за вакцинација – посочи Меркел.

Меркел спомена дека е потребно да се зголемат капацитетите за производство на вакцини против ковид 19 и дека ЕУ мора да се подготви за сценариото во кое вакцинацијата ќе продолжи и во наредните години, поради појавата на нови видови на вирусот корона.

Концептот на сертификати за вакцинација беше претставен како идеја што може да овозможи патување меѓу земјите-членки на ЕУ во контекст на пандемијата ковид-19.

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајан, вели дека на земјите-членки ќе треба да донесат одлуки што може да се направи со сертификатите и дека на ниво на ЕУ тие ќе се користат за функционирање на единствената пазар. Фон дер Лајен потврди дека ќе бидат потребни најмалку три месеци да се воспостави систем за интероперабилни сертификати за вакцинација во ЕУ.

– Системот ќе поддржува информации за вакцинација на една личност, негативен тест за PCR или имунитет. Потребна ни е брза имплементација доколку сакаме овие сертификати да бидат функционални пред летото – рече таа.

ЕУ потенцира дека сè уште има многу отворени политички и научни прашања кога станува збор за сертификати за вакцинација, односно за што ќе се користат или дали вакцинацијата значи прекин на пренесувањето на инфекцијата.

Прочитајте и...  Несаканите ефекти од вакцините се ретки и благи

„Имаме охрабрувачки податоци од Израел, каде вакцините Фајзер покажаа дека го запираат пренесувањето на инфекцијата по повторната вакцинација“, вели фон дер Лајен.

Таа додава дека ЕУ досега примила 50 милиони дози вакцина против ковид-19, од кои 29 милиони биле потрошени на вакцинирање граѓани, што претставува осум проценти од возрасната популација во ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет Чарлс Мишел ги повика земјите-членки да ги почитуваат заедничките принципи кога станува збор за ограничувања на патувањето, со цел да се потисне ширењето на пандемијата ковид-19, особено на новите видови на вирусот.

Лидерите на ЕУ велат дека три нови видови на вирусот ковид-19 веќе се раширија во многу земји-членки и дека несуштинското патување сепак може да биде ограничено и мерките да бидат пропорционални.

– Ние мора да обезбедиме проток на стоки и услуги на единствениот пазар низ зелените коридори. Очекуваме Европската комисија да се погрижи овие правила да се почитуваат – вели Мишел.

 

Мицотакис повторно го покрена предлогот за „ковид пасош“ на состанокот со Мишел, Фон дер Лајен, Меркел, Драги и Коста

Што беше решено по видеоконференцијата?

  1. Ние сме решени да продолжиме да работиме заедно и да ја координираме нашата акција за борба против пандемијата и нејзините последици. Епидемиолошката состојба останува сериозна, а новите варијанти претставуваат дополнителни предизвици. Затоа, ние мора да поддржуваме строги ограничувања, истовремено зголемувајќи ги напорите за забрзување на обезбедувањето вакцини.
  2. Засега, потребно е да се ограничи патувањето што не е потребно. Ние го поздравуваме усвојувањето на две препораки на Советот за патување во и во рамките на ЕУ, според кои ограничувањата може да се воведат во согласност со принципите на пропорционалност и недискриминација, земајќи ја предвид специфичната состојба на прекуграничните заедници. Мора да се обезбеди непречен проток на стоки и услуги на единствениот пазар, вклучително и употреба на зелени ремени.
  3. Вакцинацијата сега започна во сите наши земји-членки, а нашата стратегија за вакцинација обезбеди сите земји-членки да имаат пристап до вакцините. Како и да е, итно треба да го забрзаме одобрувањето, производството и дистрибуцијата на вакцините, како и вакцинацијата. Исто така, треба да го подобриме нашиот капацитет за следење и откривање за да ги идентификуваме варијантите што е можно порано за да го контролираме нивното ширење, како што е наведено во изјавата на Комисијата на тема „ХЕРА инкубатор: Предвидување заеднички закани за верзиите на ковид-19“. Ние ги поддржуваме понатамошните напори на Комисијата да работи со индустријата и земјите-членки за зголемување на капацитетот на сегашното производство на вакцини, како и за приспособување на вакцините на нови верзии по потреба. Ние исто така ги поддржуваме тековните напори на Комисијата да ја забрза достапноста на суровини, да ги олесни договорите меѓу производителите во синџирите на снабдување, да ги прошириме постојните капацитети за да помогнеме во проширувањето на производството во ЕУ и понатамошните напори за истражување и развој. Компаниите мора да обезбедат предвидливост на нивното производство на вакцини и да се придржуваат до договореното време на испорака. Транспарентноста во целокупните напори треба да се зголеми.
  4. Ние повикуваме на работа за продолжување на заедничкиот пристап кон сертификатите за вакцинација и ќе се вратиме на ова прашање.
  5. Ја потврдуваме нашата солидарност со трети земји и ја потенцираме нашата решеност да го зајакнеме глобалниот одговор на пандемијата. Остануваме посветени на подобрување на пристапот до вакцини за приоритетните групи во нашето соседство и пошироко, засновани врз заеднички принципи и за поддршка на глобалниот пристап преку Ковакс. Ги поздравуваме првите планови на Ковакс за дистрибуција на вакцини во 92 земји со низок и среден приход. Ние сме посветени на придонесот кон фер уделот на ЕУ во ACT финансирањето.
  6. Ние ќе продолжиме внимателно да ја разгледуваме целокупната состојба и да преземеме активности по потреба.
  7. Иако кризата ковид-19 сè уште не е завршена, време е да започнеме со зајакнување на нашата идна здравствена еластичност.
  8. Ние ќе работиме на подобрување на координацијата на ЕУ, во согласност со надлежностите на Унијата според Договорите, за да обезбедиме подобра превенција, подготвеност и одговор на идните здравствени итни случаи. Како приоритет, треба да се работи за да се обезбеди дека ЕУ има средства да обезбеди доволно вакцини и критични материјали за сите свои земји-членки, за да го поддржи целиот процес на развој на безбедни и ефективни вакцини и лекови, вклучително и рани инвестиции во производство на капацитети и најдобро искористување на големите податоци и дигитални технологии за медицинско истражување и здравствена заштита. Работата на предлозите на Здравствениот сојуз и на фармацевтската стратегија, вклучително и пристапот до лекови низ земјите-членки, исто така треба да се подобри.
  9. Ја покануваме Комисијата да презентира извештај до јуни 2021 година за лекциите научени досега за време на пандемијата ковид-19. Извештајот исто така треба да се однесува на размена на информации, координација, комуникација и заеднички јавни набавки, како и начини за обезбедување на соодветен капацитет за производство во ЕУ и градење стратешки резерви, истовремено поддржувајќи ја диверзификацијата и еластичноста на глобалните ланци на снабдување. Овој труд треба да се следи во вториот семестар на 2021 година.
  10. Глобалната мултилатерална соработка е од суштинско значење за решавање на тековните и идните закани по здравјето. Ние сме посветени на унапредување на глобалната здравствена безбедност, вклучително и зајакнување на Светската здравствена организација и работа на меѓународен договор за пандемија во рамките на неа. Во овој контекст, со нетрпение го очекуваме Глобалниот самит за здравство на Г20 во Рим.
Прочитајте и...  Бајден го покани Путин на состанок, а една држава се пријави да биде домаќин

 

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар