17.8 C
Скопје

Tag : патување

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Епидемијата спласнува, бариерите за патување остануваат

Мирослава Бурнс
Европската Унија одлучи да ги олесни ограничувањата за патување на македонските државјани, на што се согласиле сите 27 земји членки на блокот, соопшти Министерството за...
Вести Свет Слајдер

Македонците ќе можат слободно да патуваат во Германија: Границите ќе бидат отворени за вакцинираните лица

Слободен печат
Одлуката на германските власти значи дека македонските државјани од петок 25 јуни ќе можат слободно да влегуваат на германска територија доколку се целосно вакцинирани без...
Вести Македонија Слајдер

На македонските туристи сѐ уште им е забрането влез во Германија

Слободен печат
Во Германија сè уште не може да се патува од туристички причини, објави денеска Меѓународниот аеродром во Скопје извинувајќи се за информацијата што ја објавиле...
Вести Свет

ЕК укинува дел од ограничувањата за патувања, се проширува списокот на „безбедни региони“

Слободен печат
Земјите-членки на Европска Унија денеска се согласија да укинат дел од ограничувањата за патувања во текот на летото, а целосно вакцинираните туристи ќе бидат ослободени...
Ви Препорачуваме Живот Забава Магазин слајдер Семејство Храна

ФОТО | Барате дестинација за мирен викенд? Ја најдовме, и се вика, замислете, „Мир“!

Јасмина Кантарџиева Димков
Ако сте во близина на Прилеп, скршнете на само неколку километри од центарот на градот. И веќе сте одвоени од градскиот метеж и обиколени сте...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што сѐ мора да содржи патничката аптека за да летувате без грижи

Слободен Печат
Лековите пакувајте ги во оригиналната амбалажа со приложените упатства за пациентот. Спакувајте сѐ со здравствената книшка или патничкото осигурување, ако планирате патување во странство. За...
Вести Македонија

Aпликацијата CommonPass за поедноставно патување е достапна за македонските граѓани

Слободен печат
Министерството за здравство на Република Северна Македонија се приклучи кон мрежата „CommonTrust” за издавање на дигитални здравствени сертификати преку новата апликација CоmmonPass, со што на...
Вести Свет

Со Ковид-пасош до големата слобода, но како?

Слободен печат
Членките на ЕУ, ЕП и ЕК по две неуспешни преговарачки рунди, денеска повторно разговараат за ЕУ-сертификатот за вакцинација. До летните одмори има малку време. Каде...
Вести Македонија

Правила, протоколи, услови и мерки за патување и престој во Грција

Слободен печат
Туристичката сезона во Грција од вчера официјално започна, а по 14 месеци пауза, дозволен е влез и за македонските државјани, но рампата е крената само...
Вести Регион

Вучиќ: За вакцинираните дополнителни 3.000 динари, платено боледување и сертификат за патување

МИА Агенција
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека покрај најавените 60 евра, сите оние граѓани кои се вакцинирани ќе добијат дополнителна финансиска помош од државата од...