патување Archives - Слободен печат

Tag : патување

Вести Планета

Австрија ги предупреди своите граѓани: „Не патувајте во Иран“

Слободен печат
Министерството за надворешни работи на Австрија издаде соопштение со кое ги предупредува своите граѓани за опасностите од патување во Иран, јави дописникот на МИА од...
Вести Економија

Кои се вашите права при патување со авион?

МИА
Патувањето со авион веќе не е „толку голем” луксуз. Нискобуџетните компании нудат повратни билети некогаш и за максимум 20 евра, па полека како да се...
Забава Магазин

Хенри и Балу се мачката и кучето кои се заедно низ животните авантури (ФОТО)

Слободен Печат
Кучето Хенри и мачката Балу се љубители на природата и авантурата и никогаш не одбиваат патување или излет со своите сопственици, Синтија и Андре. View...
Забава Магазин

Пред да ја посетите Венеција, запознајте се со овие занимливости за градот (ФОТО)

Јасмина Кантарџиева Димков
Но, знаевте ли дека Венеција не била изградена првично на островот, туку била поставена на над 100.000 дрвени штици на кои пак, биле сместени рибарски...
Вести Економија

„Паметни граници за непречена трговија, патување и транспорт”, конференција на Светската царинска организација во Скопје

Слободен печат
Конференција на Светската царинска организација  – ПИКАРД ќе почне денеска во Скопје. На тридневната конференција ќе присуствуваат 200 гости од повеќе од 50 земји, царински...
Вести Регион

ГЛАСАА 600.000 ЛУЃЕ: Овој хрватски остров е најубав во Европа

Слободен печат
Магазинот „Condé Nast Traveller“ објави дека во нивниот избор за најубави светски дестинации учествувале дури 600.000 регистрирани читатели, а како најубав остров во Европа е...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Резервации на есен, за скијање во зима со попуст и до 30 отсто

По завршувањето на летната сезона, се отвораат нови прашања – каде на зимување и како да се дочекаат новата 2020 година. Туристичките агенции веќе ја...
Вести Планета

И ТОА СТАНУВА ВОЗМОЖНО: Патување во веселената за само 250.000 долари

Слободен печат
Комерцијалното патување во вселената е се поблиску, а следната година со лансирањето на првиот комерцијален туристички шатл „SpaceShipTwo”, би требало да тргне британскиот бизнисмен и...
Еспресо Шоу биз

ПО СТАПКИТЕ НА ДИЈАНА: Хари и Меган со Арчи заминуваат во Африка

Слободен печат
Хари ќе ги посети и Ангола, Малави и Боцвана, додека Меган со Арчи цело време ќе биде во Јужна Африка....
Вести Ви Препорачуваме Планета

Жените во Саудиска Арабија ќе може да патуваат самостојно

Слободен печат
Саудиска Арабија објави нов закон според кој жените во таа земја сега можат сами да патуваат во странство без машка придружба или дозвола. Исто така,...