16 C
Скопје

ВИДЕО: Гвардиола ќе искешира 20 милиони за новиот Меси

Манчестер сити е во интензивна потрага по замена за Серхио Агуеро

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола уште сега ја започна потрагата по иделна замена за Серхио Агуеро, медиумите во Англија највеќе шанси му даваа на Нуњез од Бенфика и сметаат дека се чека јануари за да започне преодниот рок за да биде официјализиран трансферот.
Но, неколку јуќноамерикански медиуми наведуваат дека „граѓаните“ имаат поинакви намери.

Имено, според нив, Гвардиола се наоѓа пред договор со аргентинскиот Естудијантес за младиот 17-годишен суперталентиран Дарио Сармиенто.
Тинејџерот од минатата сезона е дел од првиот тим на Естудијантес, а веќе со 17. години започнаа да се раскажуваат анегдоти за него. Поранешниот селектор на Аргентина и легенда на Естудијантес, Алехандро Сабелја на првара средба со Сармиенто му се поклонил со зборовите „алелуја“ и со верба и надеж дека ќе стане голема ѕвезда, а веќе го нарекуваат новиот Меси.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Рекордна вечер за Богдановиќ, осум тројки против Шарлот

Аргентинските медиуми пренесуваат дека работата е речиси завршена и во јануари ќе биде официјализиран трансферот вреден 20 милиони евра вклучувајќи ги и бонусите, а играчот во Манчестер сити ќе пристигне во јуни по завршување на сезоната.

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар