ВИДЕО | Дуплантис трет пат по ред до европско злато

Фото: EPA-EFE/Adam Warzawa

Шведскиот атлетичар Арманд Дуплантис стигна до нов златен медал откако триумфираше на Европското првенство во скок со стап во Рим.

За Дуплантис ова е трета титула од еден европски шампионат и до неа стигна со резултат 6.10 метри, додека зад себе го остави Емануел Каралис од Грција со скок од 5.87 метри.

Бронзата ја поделија двајца атлетичари, Ерсу Шашма и Олег Шерникел кои скокнаа по 5.82 метри.

Дуплантис имаше и обид да постави нов рекорд со скок од 6.25, меѓутоа беше неуспешен.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот