ВИДЕО: Дубиоза колектив го кренаа на нозе Советот на Европа

Дубиоза колектив во Советот на Европа
Дубиоза колектив го забавуваа Советот на Европа/ Фото Facebook Screenshot Dubioza kolektiv

Светскиот форум за демократија, кој се одржа во Советот на Европа во Стразбур, беше сосема необичен затоа што имаше музички настап од- ни повеќе, ни помалку – Дубиоза колектив. Европските бирократи чесно танцуваа, а на музиката се забавувала и актуелната генерална секретарка Марија Пејчиновиќ Буриќ, пишува Јутарни Лист.

Покрај свирењето и пеењето, тие истакнаа уште нешто многу важно.

„20 отсто од луѓето ја напуштија БиХ во последните неколку години. Можеме да направиме нешто околу тоа, можете да ни помогнете. Можете да ни помогнете да добиеме работни визи, за ние седуммина да ја напуштиме земјата. Можеби за да почнеме во Стразбур, ќе можеме да свириме за вас меѓу сесиите“, им порачаа босанските музичари на учесниците на Форумот.

„Всушност, имаме добри песни со кои можете да се опуштите за да работите подобро во интерес на сите нас. Ако има премиер кој може да ни помогне, ќе го оставиме нашиот контакт“, на шега рекоа момците од Дубиоза.

Меѓу песните кои ги свиреа беа „Bella ciao“, „No escape (од Балканот)“ и „Take me to America“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот