6 C
Скопје

Tag : совет на европа

Вести Свет

За генералниот секретар на СE најавеното повлекување на Турција од Истанбулската конвенција е поразителна вест

Слободен печат
Генералниот секретар на Советот на Европа Марија Пејчиновиќ Буриќ со писмена реакција за најавеното повлекување на Турција од Истанбулската конвенција на Советот на Европа, што...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Совет на Европа: Неопходна е соработка со Русија

Слободен печат
Советот на Европа (СЕ) смета дека соработката со Русија е неопходна во поглед на обезбедување на човекови права и демократија, изјави денеска генералната секретарка на...
Вести Македонија

Шахпаска даде силна поддршка во име на Владата на РСМ за усвојувањето на Документот на програмата за државата на УНФПА

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика , Јагода Шахпаска, како највисoк претставник на Владата на Република Северна Македонија,  учествуваше на Првата редовна сесија на Извршниот одбор...
Вести Свет

Пејчиновиќ Буриќ: Пандемијата на ковид-19 доведе до зголемување на семејното насилство

Слободен печат
Генералната секретарка на Советот на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ, во пресрет на Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените, рече дека избувнувањето на пандемијата...
Вести Свет

Примопредавање: Германија го презеде претседателството со Советот на Европа од Грција

Слободен печат
На онлајн настан, поради пандемијата, алтернативниот шеф на грчката дипломатија Милтиадис Варвициотис го предаде претседателството со Советот на Европа на министерот за надворешни работи на...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

ЕУ во Брисел ги „попари“ Бугарите

Љубиша Николовски
Вчера во Брисел Комесарот за проширување и добрососедска политика Оливер Вархеи го презнтираше извештајот за напредокот и на Македонија во постигнувањата на задачите кои земјата...
Вести Свет

Советот на Европа ги повикува земјите членки подобро да ја учат историјата на Ромите

МИА Агенција
Советот на Европа, по првпат ги повика своите земји-членки подобро да ја интегрираат историјата на Ромите во наставните програми, јави дописникот на МИА. Препораката, усвоена...
Вести Свет

Двајца кандидати за помошник генерален секретар на Советот на Европа

МИА Агенција
Комитетот на министрите на Советот на Европа денеска на Парламентарното собрание на Советот на Европа му ги поднесе двете кандидатури за функцијата помошник генерален секретар...
Вести Регион

Централната тема на грчкото претседателство со Советот на Европа ќе бидат човековите права во време на пандемија

Слободен печат
Заштита на човечките животи и јавното здравје во услови на пандемија –ефективно управување со здравствена криза со целосно почитување на човековите права и принципите на...
Вести Свет

Мијатовиќ: Слободното и квалитетно новинарство е предност на демократијата

МИА Агенција
Во пресрет на 3 мај, Светскиот ден на слободата на печатот, највисоките претставници на Советот на Европа го истакнуваат значењето на слободата на изразување и...