Tag : бих

Вести Регион

Секој втор тестиран во БиХ е позитивен: Нови 1.555 случаи и 21 жртва на коронавирусот

Слободен печат
Во последните 24 часа во БиХ, детектирани се 1.555 лица позитивни на коронавирус од вкупно направени 3.158 биле тестирани, што значи дека секое второ лице...
Вести Регион

Уапсени поранешни српски војници под сомнение за учество во убиство на 78 цивили во БиХ

Слободен печат
Двајца поранешни припадници на војската на босанските Срби се уапсени денеска од полицијата по налог на Судот на БиХ, поради сомнеж дека учествувале во убиство...
Вести Регион

100 вработени во болница во БиХ биле позитивни на коронавирус, меѓу нив 35 лекари

Илинка Иљоска
По рекордните бројки во Босна и Херцеговина, Кризниот штаб на Сојузното Министерство за здравство денеска одржа вонредна седница на која беа донесени нови мерки во...
Вести Регион

Лавров во среда во работна посета на Србија

Слободен печат
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска почнува турнеја низ регионов, при што ќе ги посети Грција, БиХ и Србија. Лавров прво ќе допатува...
Вести Регион

Лавров во следните три дена ќе ги посети Грција, БиХ и Србија

Слободен печат
Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров при турнејата низ земјите во регионот наредната  недела ќе ги посети Грција, БиХ и Србија. Лавров утре ќе ја...
Вести Регион Слајдер

Американскиот амбасадор во БиХ: Државата е во неодржлива ситуација

Слободен печат
Американскиот амбасадор во Босна и Херцеговина, Ерик Нелсон ги повика граѓаните во државата да извршат притисок врз владеачките елити за потребните политички, економски и социјални...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Хрватската полиција обвинета за „ужасни“ напади врз мигранти на Балканската рута

Илинка Иљоска
Серија брутални напади врз мигранти е забележана на границата меѓу БиХ и Хрватска, а покрај тепањето и грабежот на нивниот имот, пријавен е и еден...
Вести Регион

Министерот за безбедност на БиХ заразен со коронавирус

Слободен печат
Министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Селмо Цикотиќ е позитивен на коронавирусот, неговата здравствена состојба во моментов е стабилна и има поблаги симптоми на...
Вести Регион

Медиуми во БиХ: Бакир Изетбеговиќ е позитивен на ковид-19

Слободен печат
Бакир Изетбеговиќ, политичар од БиХ и лидер на СДА, е позитивен на ковид-19, јавуваат босанските медиуми. Резултатите од тестот, како што наведуваат, ги добил претпладнево...
Вести Регион Слајдер

Додик: БиХ одлучи да не ја признае независноста на Косово

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека Претседателството на БиХ денеска одлучило да не ја признае независноста на Косово. Тој...