Tag : бих

Вести Регион

Нови три заразени со коронавирус во Сараево, вкупно 176 во цела БиХ

Слободен печат
Уште три лица се заразени со коронавирусот во Ферерацијата Босна и Херцеговина. Две лица се заразиле во Сараево, а се верува дека едно од нив...
Вести Регион

БиХ забрани влез на странци

Слободен печат
Како дел од превентивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, утрово стапи на сила забраната за влез на странци во БиХ. -Одлуката на министрите...
Вести Регион

Трета жртва на коронавирусот во БиХ, пет нови заболени во Црна Гора

Слободен печат
Бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Босна и Херцеговина се зголеми на три. Директорката на Клиничкиот центар во Сараево Себија Изетбеговиќ објасни дека...
Вести Економија

Хрватска и Бих најавуваат намалување на платите во јавниот сектор

Слободен печат
Во Хрватска и БиХ се најавува намалување на платите во јавниот сектор од 10 до 15 отсто. Земјите од регионот по појавата на новиот коронавирус...
Вести Регион

Два нови случаи на коронавирус во БиХ

Слободен печат
Во Босна и Херцеговина денеска се потврдени два нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број се зголеми на 128 лица. Двата...
Вести Регион

Предлог за воведување на полициски час во БиХ

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи на Федерацијата БиХ, Аљоша Чампара, до министерот за финансии на ентитетот, Јелка Миличевиќ и Фахрудин Солак, директор на Федералната управа за...
Вести Регион

Република Српска донесе одлука за итна набавка на болница со 500 кревети

Слободен печат
Владата на Република Српска денеска донесе одлука, по итна процедура, да спроведе постапка за набавка на мобилна болница со 500 болнички кревети и целата придружна...
Вести Регион

Курти потпиша одлука за ослободување од таксата на увозот од Србија и БиХ

Слободен печат
Претседателот на Владата на Косово Албин Курти ја потпиша денеска одлуката, која ќе биде ставена на дневен ред на првата наредна владина седница, за ослободување...
Вести Регион

Ангажирана армијата на БиХ во борбата против коронавирусот

Слободен печат
Властите во БиХ испратија војска на границата, која ќе помогне во борбата против ширењето на новиот коронавирус. Министерството за одбрана соопшти дека на осум гранични...
Вести Регион

Додик ја искористи епидемијата за да ги засили границите меѓу Република Српска и Федерацијата: „Тоа нема врска со политика“

Слободен печат
Членот на Претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик најави во средата дека властите во Република Српска (РС) ќе воведат сопствени проверки на граничните премини...