ВИДЕО: Денвер убедливо над Портланд, најефикасни Бартон и Јокиќ

Никола Јокиќ помеѓу најефикасните во новата победа на Денвер нагетс/ фото: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Кошаркарите на Денвер убедливо го совладаа Портланд со 140:108 на домашен терен и го запишаа 21 триумф од почетокот на сезоната во НБА лигата.

Нагетси до победата беа предводени од Вил Бартон со 21 поен, додека неговиот тимски колега Никола Јокиќ придонесе со 20 поени, осум скокови и седум асистенции.

Џеф Грин помогна со 19 реализирани коша, а Факундо Кампадо забележа еден поен помалку. Во 25 пораз на Трејлблејзерси сезонава најефикасен беше Бен Меклемор со 18 поени.

Играчите на Голден стејт загубија од Милвоки со 118:99 и сега имаат учинок 30-11. Помеѓу Вориорси доминираше Ендрју Вигинс со 16 поени, Стеф Кари имаше 12 поени и осум скокови, а Клеј Томпсон 11 коша.

Јанис Адетокумпо беше прв стрелец во редовите на Бакси со 30 поени, 12 поени и 11 асистенции, а Крис Мидлтон го следеше со 23 поени кој асистираше седумпати.

НБА лига, резултати –

Милвоки бакс – Голден Стејт вориорс 118:99
Мемфис гризлис – Минесота тимбервулвс 116:108
Њу Орлеанс пеликанс – Лос Анџелес клиперс 113:89
Бруклин нетс – Оклахома Сити тандер 109:130
Денвер нагетс – Портланд Трејл блејзерс 140:108

Видео на денот