ВИДЕО: Црна Гора не успеа да слави и против Холандија на ЕП

Црногорците не ја оправдаа фаворитската улога против „лалињата“/Будимпешта, Унгарија/22 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/Tamas Kovacs

Црногорската репрезентација на Европското првенство во вториот натпревар од главната фаза загуби од Холандија со 34:30.

Пред овој меч Црногорците беа фаворити, после триумфот над Хрватска, но „лалињата“ не дозволија да бидат поразени.

Ова беше прва радост за Холанѓаните во втората фаза, иако нивните ривали константно водеа со два или три голови разлика.

Во победничките редови најефикасен беше Смитс со девет голови, а по шест имаат Штајнс и Фалке.

На спротивната страна по шест погодоци се истакнаа Чепиќ и Вујовиќ. На табелата во групата „1“ Франција и Данска имаат по четири бодови, по два Исланд, Холандија и Црна Гора, а ниту еден Хрватска.

Видео на денот