4.2 C
Скопје

ВИДЕО: Челси на врвот, играчите на Лампард без проблеми со Њукасл!

Фудбалерите на Челси го совладаа Њукасл во првиот натпревар од деветтото коло во англиската Премиер лига со 2:0 и така барем на кратко избија на првото место на табелата.

Првиот гол беше постигнат во 10 минута, одбранбениот играч на домаќините Федерико Фернандез не реагираше најдобро на петерецот и ја испрати топката во сопствената мрежа.

Проблем за менаџерот Стив Брус беше повредата на капитенот Ласелс кој беше заменет од Шар на стартот од вториот дел.

Конечниот епилог беше поставен во 65 минута, еден одличен контранапад започна брзиот Вернер кој се ослободи од двајца противнички играчи, па асистираше до Теми Абрахам за негов трет погодок сезонава.

Во генералниот пласман водат лондонските „сини“ со 18 бодови, колку што има и второпласираниот Лестер кој својот меч ќе го има в недела кај четвртопласираниот Ливерпул (17). На третата позиција е Тотенхем со 17 бодови.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Милан шокиран, Несторовски не доби шанса против Интер!

Поврзани вести

ВИДЕО: „Кралска“ вечер, Реал потсети на најдобрите денови!

Слободен печат

СП: Данска во четвртфинале, Јакобсен блескаше против Јапонците!

Слободен печат

Червар после дебаклот: Време е друг човек да ја води Хрватска!

Слободен печат

ВИДЕО: Милан шокиран, Несторовски не доби шанса против Интер!

Слободен печат

Тежок удар за Хрватите, сега и победа над Данска не им гарантира четвртфинале

Слободен печат

„Комити“ со голема најава: Билет за спас на ФК Вардар!

Слободен печат

Остави Коментар