13 C
Скопје

ВИДЕО: Бразилски политичар избран за градоначалник, иако цел месец е во индуцирана кома поради коронавирус

Локалниот политичар од централен Бразил, Магуито Вилела, вчера бил избран за градоначалник на градот Гоијанија, но тој се уште не го знае тоа, бидејќи поголемиот дел од месецот го мина на респиратор во индуцирана кома поради инфекција со Ковид-19.

Неговиот случај е само последен пример на големината на пандемијата на коронавирусот во Бразил, земјата која го има најголемиот број на смртни случаи во светот, по  САД. Повеќе од 6,3 милиони Бразилци досега биле заразени и речиси 173. 000 се умрени од Ковид-19, наведува бразилското Министерство за здравство.

Поврзани вести

Претседателот на Уставен суд Мурати на средба со Груби: Соодветна и правична застапеност и постоење на единственост во ставот меѓу сите судии како основни и најитни приоритети

Слободен печат

Македонски дипломатски активности во Брисел: Димитров и Османи „очи во очи“ со министрите за надворешни работи на Шведска и Финска

Слободен печат

ММФ ќе се фокусира на економските последици од климатските промени

И.И.

ВИДЕО: Руската балтичка флота почна големи поморски маневри

Слободен печат

МВР приведе скопјанец кој бил баран со потерница

Слободен печат

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Слободен печат

Остави Коментар