epa08879624 Marco Reus of Borussia Dortmund looks dejected during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and VfB Stuttgart at Signal Iduna Park in Dortmund, Germany, 12 December 2020. EPA-EFE/LARS BARON / POOL DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Екипата на Борусија Дортмунд доживеа карастрофален пораз од 1:5 на домашен терен во 11. коло од Бундеслигата.

Ова е трет натпрвеар без победа на „милионерите“ и доказ дека не им оди без Ерлинг Халанд. Првото полувреме заврши нерешено 1:1, гостите поведоа преку Вамангитука, а измрани Рејна на асистенција на Марко Ројс.

Во второто полувреме, Штутгарт за 11. минути ги реши „милионерите“, прво во 53. Вамангитука носи водство од 1:2, а седум минути подоцна Фостер зголеми на 1:3. Кулибали во 63. минута му носи водство на Штутгарт од 1:4 додека конечниот резултат го постави Гонзалес во судиското продолжение.

Со оваа победа и трите бода, Штутгарт се искачи на шестото место на табелата со 17. бода, два помалку од петтопласираната Борусија.
Ниту втората Борусија не успеа да победи денеска, но барем Менхенгладбах го избегна поразот од Херта играјќи 1:1. Спасител на Менхенгладбах беше Емболо кој во 70 минута донесе изрманување, откако Херта претходно поведе преку Гендузи на стартот од второто полувреме.

Нов лидер на табелата е Лајпциг кој со 2:0 го совлада Вердер благодарение на головите на Сабицер и Дани Олмо. Лајпциг има 24 бода, еден повеќе од Баерн Минхен кој за нешто повеќе од половина час ќе го започне својот натпревар против Унион Берлин.