Tag : штутгарт

Ракомет Спорт

Пешевски со фантастична партија против Лемго во Бундеслигата

Слободен печат
Македонскиот репрезентативен пикер Жарко Пешевски денеска блескаше во дресот на Штутгарт во рамките од четвртото коло од најсилната германска ракометна лига. Неговиот клуб ремизираше дома...
Спорт Фудбал

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат
Во рамките од второто коло во најсилното германско првенство составот на Штутгарт со резултат 1:4 триумфираше на гостувањето кај Мајнц. На клупата на резерви во...
Спорт Фудбал

Навивачите на Штутгарт собираат пари за да ја платат клаузулата за Меси

Слободен печат
Лионек Меси ја извести Барселона дека повеќе не се гледа како дел од клубот и официјално побара да си замине од клубот по 17 години...
Спорт Фудбал

Бундеслига: Чурлинов и Штутгарт во првото коло против Фрајбург

Слободен печат
По подолга пауза Македонија ќе има свој претставник во најсилното германско првенство, во овој случај тоа е нашиот млад репрезентативец Дарко Чурлинов. Чурлинов со екипата...
Спорт Фудбал

Легендарниот германски напаѓач со стил замина во пензија: Даде гол и го внесе Штутгарт во Бундеслигата

Слободен печат
Поранешниот германски репрезентативец Марио Гомез (34) најави заминување во пензија. Гомез се прости од навивачите Штутгарт постигнувајќи гол за својот тим во последното коло од...
Спорт Фудбал

Чурлинов ќе ја претставува Македонија во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат
Денеска и официјално заврши регуларниот дел од сезоната и во втората Бундеслига, во последното 34 коло Штутгарт дома загуби од Дармштад со 1:3. Кај домаќините...
Вести Свет

Меркел ги осуди немирите во Штутгарт

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел ги осуди немирите што се случија изминатиот викенд во Штутгарт, по полициската контрола во рамки на истрага за трговијата со дрога....
Спорт Фудбал

Чурлинов со прв гол за Штутгарт, Македонецот чекор поблиску до Бундеслигата! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во првите два натпревари (претрпени порази) од продолжението на сезоната втората Бундеслига тренерот на Штутгарт, П. Матарацо не му даваше шанси на нашиот интернационалец. Но,...
Спорт Фудбал

Чурлинов со нов настап, Штутгарт повторно во трка за Бундеслигата

Слободен печат
Од „рестартирањето“ на второто по квалитет фудбалско натпреварување во Германија, Штутгарт до вечерашниот меч претрпе два порази во кои не настапи нашиот Дарко Чурлинов. Таа...
Спорт Фудбал

Чурлинов постигна гол во стилот на Златан Ибрахимовиќ! (ВИДЕО)

Слободен печат
Македонската фудбалска надеж моментно тренира со соиграчите од Штутгарт пред можното продолжување на сезоната. Одлуката за рестартирање на германскиот фудбал би требало да се донесе...