• бундеслига

Короната си го направи своето, пад на приходите на фудбалскиот пазар по десет години

Европскиот фудбалски пазар забележи вкупен пад на приходите во износ од 3.7 милијарди евра, односно за 13 проценти за сезоната 2019/30 што е прв пат на приходите по глобалната финансиска криза од 2008/09, објави денеска компанијата „Дилојт“. Во годишниот извештај за финансиите во фудбалот, „Дилојт“ открива дека приходите во најсилните пет лиги (Англија, Германија, Италија, …

Короната си го направи своето, пад на приходите на фудбалскиот пазар по десет години Read More »