ВИДЕО: Баерн со „проектилот“ на Кимих не дозволи сензација на Алијанц арената

фото: EPA-EFE/LEONHARD SIMON

Во 17 коло од Бундес лигата составот на Баерн Минхен одигра само реми 1:1 пред своите навивачи против екипата на Келн.

Уште во четвртата минута „јарците“ ги шокираа домаќините со погодокот на Мароканецот Скири.

Во 90 минута тимот на Нагелсман успеа да спречи сензација на Алијанц арената благодарение на фантастичниот погодок на Кимих од околу 30 метри.

За баварскиот гигант ова е веќе втор нерешен резултат во низа во најсилното германско првенство, и натаму останува на врвот со 36 бодови, сега само четири повеќе од второпласираниот Лајпциг кој на гостински терен го декласираше Шалке со 1:6.

Во останатите два натпревари од рундата ремизираа Хофенхајм Штутгарт (2:2), додека Волфсбург пукна „петарда“ против Херта Берлин (0:5).

Видео на денот