ВИДЕО: Баерн ги шокираше навивачите, реми во првото бундеслигашко коло

Баварците со неуспешен старт на „Борусија парк“/Фото: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Вечерва стартуваше новата сезона во Бундеслигата, во првото коло актуелниот шампион Баерн Минхен ремизираше на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах (1:1).

На „Борусија парк“ после 90 минути немаше победник, па така во првиот меч на сезоната дојде до поделба на бодовите.

Домаќинот до водство дојде веќе после 10 минути игра, кога стрелец беше Плеа, а во 42 минута Левандовски ја затресе мрежата на Зомер.

Баварците продолжија да напаѓаат во второто полувреме, имаше неколку опасни шанси, но швајцарскиот голман Зомер правеше чуда на голот со своите одбрани.

За Баерн не помогна ниту тоа што имаа двојно повеќе удари, ниту 65% посед на топката, ниту 592 додавања, ниту петте големи шанси, победник на крајот од средбата немаше.

Бундеслига 2021/2022

1. коло

Петок

Борусија Менхенгладбах – Баерн Минхен 1:1

Сабота

15.30 часот
Арминија Билефилд – Фрајбург
Аугсбург – Хофенхајм
Штутгарт – Гројтер Фурт
Унион Берлин – Баер Леверкузен
Волфсбург – Бохум

18.30 часот
Борусија Дортмунд – Ајнтрахт Франкфурт

Недела

15.30 часот
Мајнц – Лајпциг

17.30 часот
Келн – Херта Берлин

Видео на денот