-2 C
Скопје

Кошаркарите на Атланта ги совладаа Клиперси со резултат 198:99 и така ја прекинаа низата на тимот од „градот на ангелите“ од седум триумфи.

Одличната игра во второто полувреме им помогна на Хокси да направат успех на овој натпревар, иако после првите 24 минути игра беа во негатива.

Атланта настапи без српскиот репрезентативец Богдан Богдановиќ кој и натаму се опоравува од повредата, а први стрелци во победата беа Тре Јанг со 38 поени и Диандре Хантер кој постигнаа 22.

На спротивната страна за составот од Лос Анџелес доминираше Реџи Џексон со 20 поени, пет помалку имаше Серж Ибака. Учинокот на Атланта е 9-8, а на Клиперс 13-5.