Ви се лоши при патување? Не фрлајте за џабе пари за апчиња за мачнина, ова е најдобриот лек! – Слободен печат
МагазинСемејство

Ви се лоши при патување? Не фрлајте за џабе пари за апчиња за мачнина, ова е најдобриот лек!

Многу родители не сакаат најмладите да ги изложуваат на „беспотребни“ лекови од раните години, па се завртуваат кон алтернативни методи, прочитајте...

Заминувањето на подолго патување за оние склоните на мачнини при возењето може да биде поприлично стресно и непријатно искуство.

Нервозата, вртоглавицата, повраќањето, чувството на мачнина во желудникот можат на многумина да им го расипат патувањето, но благодарение на природните и другите препарати овие нус појави можат да се спречат.

Многу родители не сакаат најмладите да ги изложуваат на „беспотребни“ лекови од раните години, па се завртуваат кон алтернативни методи, а кога станува збор за мачнина најдобро е да посегнете по ѓумбирот.

Исецкајте малку свеж корен од ѓумбир и изедете еден грам, околу половина кафена лажичка, три часа пред патување.

Исто така може да ви помогне ако капнете две капки етерично масло од ѓумбир или еукалиптус на марамче и повремено да вдишувате за време на возењето.

Држете ги очите затворени и ставете очила за сонче, задолжително избегнувајте читање и седете во насоката во која се движите. Ќе ви помогне и да гледате во една точка, во далечина, односно да бидете насочени и да не правите нагли движења со главата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close