19 C
Скопје

Весела вест од болница: Пациент и медицински сестри пеат народни песни за време на операција

Вирално видео на кое се гледа пациент како лежи на операциската маса кој заедно со медицинскиот персонал го пее хитот „Sve behara“ од Сафет Исовиќ, додека лекарите го оперираат успеа да ги расположи корисниците на социјалните мрежи.

Медицинските сестри, веројатно обидувајќи се да го смират уплашениот пациент, пуштаат народна песна од нивниот мобилен телефон и пеат стоејќи покрај пациентот кој во тој момент е под локална анестезија. Тој се обидува да ги следи и пее со нив.

Сестрите, а и докторот што ја извршуваат операцијата, не носат ковид – 19 заштита. Облечени се како да оперираат во нормални услови, па не може да се претпостави кога е снимено видеото ако судиме по критериумите за заштита од коронавирусот кои ги препорачува СЗО.

Сепак, задоволството на возрасниот пациент може да се забележи во моментот кога кажува уште што му недостасува.

– Ако имавме барем и ракија … – вели постариот пациент.

Поврзани вести

Филипче: Во Грција од 14 мај со негативен ПЦР тест или со потврда за вакцинација

Слободен печат

Октомври е оптимален период за имунизација на 70 отсто од граѓаните, вели премиерот

Слободен печат

Заев: Дијалог може да носи резултати, но не очекувам ништо за 27 април

Слободен печат

Новата фабрика на ЛЕАР во ТИРЗ Тетово ќе отвори до 1 500 нови работни места

Слободен печат

Шахпаска: Во новиот закон за работни односи ќе биде вклучена и формализација на неформалната работа

Слободен печат

„Лидл“ ќе вложи 500 000 евра во Македонија

Слободен печат

Остави Коментар