10 C
Скопје

Tag : медицински сестри

Хроника

Во Крагуевац се издавале лажни факултетски дипломи за граѓани од Македонија, Косово и Хрватска

Обвинителството на Србија и полицијата започнаа истрага за незаконско издавање на 22 дипломи од Факултетот за медицински науки на Универзитетот во Крагуевац за медицински сестри...
Вести Македонија

Почна обуката на медицински сестри за унапредување на примарната здравствена заштита

Слободен печат
Министерството за здравство и Светската здравствена организација поддржани од Работната група за унапредување на сестринската дејност ја изготвија обуката за медицински сестри од примарната здравствена...
Вести Регион

Весела вест од болница: Пациент и медицински сестри пеат народни песни за време на операција

Илинка Иљоска
Вирално видео на кое се гледа пациент како лежи на операциската маса кој заедно со медицинскиот персонал го пее хитот „Sve behara“ од Сафет Исовиќ,...
Вести Македонија

Расте бројот на заразен медицински персонал во струмичката болница

Слободен печат
Состојбата со сместувачките капацитети за ковид-пациенти во струмичката болница се подобрува, откако беше објавено дека нема повеќе слободни кревети во оваа медицинска установа. Според информациите...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО| Бешлиовска: Веднаш да се вработат медицинските сестри изложени на ризик по животот, кои работат со договор на дело

Претседателката на унија на медицински сестри, Горданка Бешлиовска денеска во Утрински брифинг зборуваше за проблемите со кои се соочуваат медицинските сестри за време  на пандемијата....
Вести Македонија Слајдер

Медицинските сестри: Зошто не изоставивте од наградата 13 Ноември?

Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ е револтирано од деградирачкиот однос кој кон нивната професија го покажуваат честопати Здравствени власти....
Вести Македонија

Унија на ЗМСТАС: Медицинските сестри да не бидат изоставени од здравствените тимови, особено од оние кои се наградувани

Слободен печат
Унијата на ЗМСТАС предводена од Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас” апелира медицинските сестри да не бидат изоставени од здравствените...
Вести Регион

КБЦ Сплит бара 300 медицински сестри, на конкурс се јавиле само 14

Илинка Иљоска
Клиничкиот болнички центар во Сплит распиша конкурс за вработување медицински сестри, а досега се пријавиле само 14. На сите оддели во болницата има недостиг на...
Вести Регион

Бугарскиот министер за здравство: Лекарите се уморни, истоштени, а дел од нив и заразени

Слободен печат
Министерот за здравство на Бугарија, Костадин Ангелов, денеска предупреди дека најголемиот проблем на здравствениот систем е фактот дека здравствените работници од првата линија на фронтот...
Вести Македонија Слајдер

Инфицирани преку семејни контакти: Три медицински сестри на ГАК се позитивни, доктор и директорката во самоизолација

Слободен печат
Три медицински сестри од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство се позитивни на ковид-19. Се заразиле преку семеен контакт, а двајца доктори меѓу кои директорката...