1 C
Скопје

Веднаш измијте ја вашата коса со јаболков оцет! Ќе ни кажете фала за овој трик!

Органскиот јаболков оцет е одличен за косата и кожата на главата. Тој ја чисти косата и ѝ дава волумен и сјај, додека истовремено го спречува нејзиното опаѓање. Јаболковиот оцет ја намалува иритацијата на кожата која предизвикува чешање и го елиминира првутот така што ги уништува бактериите или габите кои се затвориле во фоликулите на влакната.

Јаболковиот оцет содржи алфа-хидроскилна киселина, па со миењето ќе ги отстраните и сите наслаги од вашите омилени производи за обликување на косата. Вашата коса со сигурност никогаш претходно не била толку чиста. Овој метод ѝ обезбедува одличен квалитет на вашата коса, правилен pH баланс, го стимулира нејзиниот раст и ја прави поздрава кожата на главата.

Прочитајте и...  Ново истражување: Многу луѓе веќе имаат одреден степен на имунитет на ковид-19, еве зошто

Јаболковиот оцет ги убива сите бактерии и го отстранува првутот. Ја поттикнува циркулацијата на крвта во малите крвни капилари. Има моќно дејство против габите и вирусите, па затоа е и одлично за борење против инфекциите на кожата на главата. Тој исто така ги отстранува и мртвите клетки кожи, како и го поттикнува здравиот раст на косата.

Како да го користите јаболковиот оцет за различните типови коса?

Брановидна, густа или долга коса: Измешајте 120 милилитри јаболков оцет со 1 литар топла вода.

Права, тенка или кратка коса: Измешајте 1 лажица јаболков оцет со 230 милилитри топла вода.

Хемиски исправена или третирана коса: Измешајте 120 милилитри јаболков оцет со 470 милилитр и топла вода.

Прочитајте и...  Виц на денот: Бебе

Природно виткана или густа коса: Измешајте 230 милилитри јаболков оцет со 700 милилитри топла вода.

Колку често треба да користите јаболков оцет за миење на косата?

Брановидна, густа или долга коса: Еднаш во 2 недели.

Права, тенка или кратка коса: Еднаш неделно.

Хемиски исправена или третирана коса: Еднаш месечно.

Природно виткана или густа коса: Еднаш во 6 до 8 недели.

Поврзани вести

Го анализирате секој детал? Избалансирајте ги вашите мисли

Слободен Печат

Тајчи: Бев силувана и сметав дека тоа е по моја вина!

Слободен печат

Поранешниот сопруг на Емина Јаховиќ со нова девојка: Мустафа Сандал објави фотографија со 20 години помладата Мелис

Слободен печат

Наоми Кемпбел ги откажува цигарите и го сподели својот метод: Навистина се обидувам

Слободен Печат

Фановите „полудеа“ по модниот избор на Цеца со животински принт: Велат дека никогаш не изгледала толку добро!

Слободен печат

Кејт Хадсон раскажа за својот татко кој го напуштил семејството кога таа била дете

Слободен Печат

Остави Коментар