Tag : миење

Здравје Магазин Магазин слајдер

Пет намирници кои треба да ги јадете за да го подобрите вашето орално здравје!

Слободен Печат
Многумина поради коронавирусот ги одложија редовните прегледи кај забарите, но оралното здравје е исклучително важно. На него, помеѓу останатото, огромно влијание има исхраната. Благото е...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Правилно и детално миење на дрвените лажици, даски и прибор: Единствениот начин со кој навистина ќе ги отстраните бактериите!

Слободен печат
Детергентот и машината за садови тука не помагаат… Дрвениот прибор за готвење го сакаме од повеќе причини – тој е поздрав избор бидејќи е направен...
Вести Македонија

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

МИА Агенција
Редовно и темелно миење на рацете, поставување дезинфекциони средства на истакнати места во работната средина, носење заштитни маски, држење дистанца од најмалку еден метар, избегнување...
Жена Магазин Магазин слајдер

Веднаш измијте ја вашата коса со јаболков оцет! Ќе ни кажете фала за овој трик!

Слободен печат
Органскиот јаболков оцет е одличен за косата и кожата на главата. Тој ја чисти косата и ѝ дава волумен и сјај, додека истовремено го спречува...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Внимавајте! Коронавирусот може да го има и на овошјето и зеленчукот, еве како да го отстраните!

Васко Спасоски
Истражувањата досега потврдиле дека вирусот КОВИД-19 може да преживее на тврди површини, како што се пластика и челик и  тоа часови, а во некои случаи...
Забава Магазин Некатегоризирано

При миење раце остануваат „незаштитени“ одредени делови, мислевте дека знаете да ги измиете убаво рацете? (ВИДЕО)

Слободен печат
Сите оние кои мислеа дека миењето раце го совладале уште во основно училиште, откако ќе го погледнат новото видео ќе сфатат дека не биле баш...
Вести Македонија

Миење и дезинфекција на Клиничкиот центар „Мајка Тереза”

МИА Агенција
Во текот на денешниот ден екипите на јавното претпријатие „Комунална хигиена” започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста на Клиничкиот центар...
Здравје Магазин

Делови кои најчесто ги прескокнуваме при миење на рацете, а се главни преносители на вируси и инфекции

Слободен печат
Во време кога повеќе од 70.000 луѓе се заразени со коронавирусот, а забележани се и повеќе од 1.700 смртни случаи, важноста на редовното миење на...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите

Слободен печат
Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите. Тоа го соопшти за Бугарската национална телевизија претседателот на Бугарскиот стоматолошки сојуз д-р Николај Шарков. Тој...
Магазин

Регенератор пред шампон: Да или не?

Слободен печат
Доколку не сте го пробале ова порано, сигурно барем  сте слушнале совети  колку е добра нега за косата. Жените кои го испробале ова, истакнуваат дека...