Вардар ќе остане ракометна сила

Ракометниот клуб Вардар на кој цела сезона му виси „дамоклов меч“ поради најавеното заминување на сопственикот Сергеј Самсоненко и беспарицата која владее, според последните случувања, ќе застане на здрави нозе и ќе остане ракометна сила во Македонија и во Европа.

Акцијата на поранешниот претседател, Михајло Михајловски, кој побара трепение до 10 мај, се чини дека вроди со плод и има најави за влез на неколку македонски компании но и финансиери кои би влегле во раководните структури на клубот.

Според информациите, идејата на Михајловски е клубот да функционира како акционерско друштво, во кое сите финансиери би имале одреден број на акции. По последните случувања, досегашниот сопственик и финансиер Сергеј Самсоненко неофицијално најавил останување во клубот, и со помош од финансиери но и неколку компании би се креирал милионски буџет со кој Вардар повторно би бил ракометна сила во Европа.

Прочитајте и...  Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Прочитај повеќе

Реал на една победа до шампионската титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Премиер лига: Во 96 минута избега триумфот на Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека се бори за сите играчи

Слободен печат

Сетиен останува тренер на Барса, а наскоро нов договор за Меси!

Слободен печат

НБА: Расел Вестбрук позитивен на коронавирус!

Слободен печат

ЕХФ ги потсети ракометните фанови на победничкиот гол на Лазаров! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јувентус е блиску до потписот на „новиот Варан“

Слободен печат

Како до полни трибини: Пред секој меч за навивачите 22.000 бесплатни тестови!

Слободен печат

Иванишевиќ се опорави: Победа во пет сета!

Слободен печат

Полскиот репрезентативец Валчак до 2022 година во Вардар

Слободен печат

Антиќ, Мекејлеб и Илиевски во изборот на ФИБА Евробаскет „дрим-тим“!

Слободен печат

Бартомеу ги отвори картите: Нејмар не доаѓа во Барселона

Слободен печат