10.8 C
Скопје

Утрово аерозадагувањето е сведено на минимум

Изутринава мерните станици поставени во државава покажуваат дека значително е намалена загаденоста на воздухот.

Кај Ректоратот при УКИМ се измерени 63 µg/m3, малку над дозволено.

Инаку вчера на прес-конференција обаќање имаше заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, каде истакна дека ова е прва Влада што не бега од темата за аерозагадување, ниту ја прикрива, туку напротив прва која презема конкретни мерки.

-Успешноста на Планот за чист воздух не е само справувањето со аерозагадувањето, туку и заштедата на буџетските средства- рече Макрадули.

 

 

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар