10 C
Скопје

Tag : мерни станици

Вести Свет

Аларм од Литванија: Мерните станици за радијација во Белорусија не работеа неколку часа

Слободен печат
По наводниот инцидент во белоруската нуклеарна електрана „Аставец“, мерните станици за радијација неколку часа не работеа, поради што податоците за следење на радијацијата во Белорусија...
Вести Македонија

Со 75.000 денари од општинската каса: Поставени пет мерни станици за аерозагадување во Свети Николе

Слободен печат
Во Свети Николе се инсталирани пет мерни станици за квалитет на воздухот за ПМ-10 и ПМ 2,5 честици и тоа на зградите на Дом на...
Вести Македонија Слајдер

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Маријана Митровска
Мерните станици во земјава покажуваат дека вечерва жителите на Кавадарци дишат најзагаден воздух, веднаш потоа следува скопската населба Лисиче, Велес, Кичево, Куманово и Гостивар. Во...
Вести Македонија

ТЕНДЕНЦИОЗНО ОШТЕТЕНИ инструментите за рано предупредување од поплави на Вардар! (ФОТО)

СП.
Непознати лица деновиве ја оштетиле хидролошката станица поставена на Вардар кај тетовското село Сараќино, соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи. „Минатата недела, наша екипа ја...
Вести Македонија

Утрово аерозадагувањето е сведено на минимум

Слободен печат
Изутринава мерните станици поставени во државава покажуваат дека значително е намалена загаденоста на воздухот. Кај Ректоратот при УКИМ се измерени 63 µg/m3, малку над дозволено....
Вести Македонија

Утрово најзагадено во Битола 2

Слободен печат
Мерните станици ширум земјата покажуваат дека утринава во Битола 2 е најзагадено и тоа со 136 µg/m3. По Битола 2, најзагадено е во Миладиновци со...
Вести Македонија

Им нема спас на тетовци: Повторно дишат најзагаден воздух

Слободен печат
Мерните станици во земјава покажуваат дека утринава воздухот е најзагаден во Тетово, а веднаш после него е Куманово и скопската општина Центар, па потоа Карпош,...
Вести Македонија

Тетово утрово е најзагаден град во Македонија

Слободен печат
Мерните станици ширум земјава покажуваат дека загаденоста во Македонија во овој момент не е на високо ниво, а екстремно загадено е во Тетово.   Загаденоста...
Вести Македонија

Црвената боја „ЗАШТИТЕН ЗНАК“ на мерните станици во државава

Слободен печат
Мерните станици вечерва се обоени во аларманта црвена боја, што е знак дека загаденоста на воздухот е на значително високо ниво. Интересно е што два...
Вести Македонија

Попладнево најзагадено во Куманово

Слободен печат
Моментално најголема загаденост на воздухот во државата има во Куманово, каде се измерени 74 µg/m3.     Потоа по загаденост, според мерните станици, следи Општина...