-3 C
Скопје

Ураганот Лаура се засили во категорија 4 и се приближува до брегот на САД

Ураганот Лаура, кај јужниот брег на САД се засили во категоријата 4, според Националниот центар за набљудување на ураганите.

Според Центарот, брзината на ветерот во рамки на ураганот достигнува 61 м/сек, што одговара на четвртата категорија. Ураганот продолжува да се засилува, и сега се движи северо-западно со брзина од 7,2 м/сек. Метеоролозите предупредуваат на „катастрофални бранови, силни ветрови и поплави”.

Центарот предвидува дека циклонот ќе се приближи до брегот на Тексас и Луизијана во текот на ноќта.

Лаура, исто така, се заканува на големите центри за рафинерија на нафта лоцирани на бреговите на двете американски држави.

– Имате само неколку часа да се подготвите и евакуирате, предупреди на Твитер гувернерот на Луизијана, Џон Бел Едвардс, чија земја беше жртва на ураганот Кетрин пред 15 години.

Прочитајте и...  Собранието разгледа повеќе закони, гласањето ќе биде дополнително закажано

– Каде и да сте на пладне, ќе мора да се соочите со невремето, рече Едвардс.

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар