-3 C
Скопје

Ураганот Лаура ја погоди Луизијана, 14-годишно девојче почина (ФОТО)

Ураганот Лаура го погоди југозападниот дел на државата Луизијана како една од најсилните бури што некогаш ја погодија таа држава, а како што беше соопштено, официјалните информации се дека загинало едно девојче, но се верува дека има повеќе жртви.

Гувернерот Џон Бел Едвардс добил извештај за првата жртва, 14-годишно девојче кое починало кога врз куќата каде што живеело паднало дрво.

– Очекуваме дека може да има повеќе жртви, напиша на Твитер портпаролката на Едвардс, Кристина Стивенс.

Фото: EPA-EFE/DAN ANDERSON

Едвардс и гувернерот на Тексас, Грег Абот, рекоа дека ангажирале екипи за спасување. Ебот изјави дека евакуацијата на илјадници луѓе спречила смртни случаи во неговата држава, додека Едвардс рече дека властите во Луизијана сè уште ја проценуваат штетата.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Истражување открива: Речиси нема жена во Скопје што не доживеала сексуално вознемирување

И двајцата гувернери рекоа дека бранот на поплавите не е толку опасен како што првично се стравуваше, пренесува Гласот на Америка.

Кога го погоди копното, во близина на градот Камерон во Луизијана, Лаура ја следеа ветрови од 240 километри на час како ураган од четврта категорија од максимум пет. Денеска ослабе во прва категорија со ветрови од 140 километри на час, објави Националниот центар за урагани.

Фото: EPA-EFE/NOAA HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Компаниите за електрична енергија известија дека повеќе од 600.000 домаќинства и бизниси во моментов се без електрична енергија. Невремето се движи и кон центарот на американската нафтена индустрија, поради што рафинериите престанаа со производство.

Патеката по која се движи Лаура е потег на кој живеат околу четири милиони луѓе, од кои повеќето мораше да бидат евакуирани. Полицијата апелираше до луѓето да се засолнат и нагласи дека ќе бидат потребни неколку часа за безбедно да одат во потрага и спасување на оние што остануваат.

Прочитајте и...  Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Во градот Лејк Чарлс, Луизијана, со 78.000 жители, налетите на ветерот и до 206 километри на час носеа покривите на куќите и кршеа прозорци.

Сепак, според првичните извештаи, Лаура предизвикала помала штета од очекуваното.

Малиот град Порт Артур во Тексас, кој има 54.000 жители, изгледаше како „град на духови”, затоа што само бензинските пумпи и продавниците за алкохол останаа отворени.

Наредена е евакуација на 620 илјади луѓе во Тексас и Луизијана, а се очекува поплавниот бран да го подигне нивото на реката Мисисипи за речиси шест метри.

Фото: EPA-EFE/DAN ANDERSON

Областа во Луизијана која ја погоди Лаура е мочуришна и особено чувствителна на бран од океанот.

– Загрижени сме дека бранот од невремето ќе влезе многу во копното и практично ќе го покрие целото мочуриште, што значи дека не може многу да се направи за да се запре водата, рекоа претставници на Националниот центар за урагани.

Прочитајте и...  СДСМ: Економските политики даваат резултати и во година на пандемија и економска криза, просечната плата зголемена за 1.800 денари

– Многумина не можат ни да замислат како изгледа бран со висина на двокатна зграда, но тоа ќе се случи. Некои места во Луизијана буквално ќе бидат под вода, рече метеорологот Бенџамин Скот.

Се предвидува дека Лаура ќе предизвика и торнада во Луизијана.

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар