Унгарски борач прележа коронавирус, па почина откако се врати на тренинг!

Тот покрај тоа што го победил Ковид-19, донирал и крвна плазма потребна за лекување на други заболени од опасниот вирус.

Нова тажна вест во спортскиот вест, 22-годишниот унгарски борач Бендегуз Тот почина ненадејно на тренинг на отворено во четвртокот.

Веднаш бил пренесен во болница, каде се обиделе да му го спасат животот, но не успеале, информира Унгарската федерација за борење.

Еден час и половина подоцна почина Тот во болницата, а неговиот татко, Јожеф Тот“ за порталот „Блик“ рече:

View this post on Instagram

Nyugodj békében, Bende🙏😢

A post shared by Magyar Birkózó Szövetség (@magyarbirkozoszovetseg) on

Бендегуз никогаш не покажал дека има здравствени проблеми што може да му го загрозат животот. Точно, по неговото враќање од Европското првенство во Рим во февруари, беше утврдено дека тој се зарази со коронавирус, но подоцна тестирањата беа негативни, од каде се заклучи дека тој успешно ја прележа оваа болест – се зборовите на неговиот татко.

Покрај тоа што го победил Ковид-19, донирал и крвна плазма потребна за лекување на други заболени од опасниот вирус.

Лекарот на репрезентацијата на Унгарија не сакаше да претпостави што довело до смртта, па јавноста ќе биде информирана за тоа подоцна, по пристигнувањето на резултатите од обдукцијата.

Тој беше повеќекратен освојувач на медали во јуниорска категорија на европските и светските натпреварувања.

Прочитајте и...  Познатиот српски кошаркар во болница, Мачван е позитивен на корона

Прочитај повеќе

Следниот турнир на Ѓоковиќ ќе биде „Ролан Гарос“!?

Слободен печат

Седлоски меѓу кандидатите за тренер на Динамо Загреб

Слободен печат

Желбата на Барса: Истекува клаузулата на Мартинез

Слободен печат

Мурињо ја забележа 200 победа во Премиер лигата

Слободен печат

НФЛ на нозе: Махомс потпиша десетгодишен договор и стана најплатен играч во историјата

Слободен печат

Урнебес во Бугарија: Фудбалски клуб преку Фејсбук бара играчи

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Натпреварот вреден 50 милиони евра без победник, Вердер остана во Бундеслигата

Слободен печат

Мурињо ги губи конците во Тотенхем, Лорис и Сон за малку ќе се степаа меѓу себе (ВИДЕО)

Слободен печат

АТП воведе нов систем на рангирање

Слободен печат

Евролигата во проблеми, се одложува стартот на новата сезона?

Слободен печат

Директорот на Ролан Гарос предупредува: Не смееме да ги повториме грешките од „Адриа тур“

Слободен печат

Барселона продава речиси цел тим и се надева на заработка од околу 400 милиони евра

Слободен печат