УЕФА ја следи ситуацијата во Ерменија, Црвена звезда ќе игра во Ереван!

Од УЕФА го следат влошувањето на конфликтот во Нагорно Карабах пред плеј-оф мечот во Лига Европа помеѓу екипите на Арарат-Ерменија и Црвена ѕвезда од Србија на 1 октомври 2020 год. во Ереван.

Европската фудбалска куќа внимателно ја следи ситуацијата, не се најавува никакво одложување и натпреварот се планира да се одржи во согласност со распоредот, велат од организацијата. Победникот од овој дуел помеѓу ерменскиот и српскиот состав ќе се пласира во групната фаза на ЛЕ.

Воедно нема да се одложат ниту домашните натпревари на репрезентациите на Ерменија и Азербејџан во рамките од УЕФА Лигата на нации.

Потсетување дека и најдобрата македонска репрезентација е во група со Ерменија во новото издание од Лигата на нации. Во Скопје триумфиравме со 2:1 на 5 септември, а возвратниот дуел од групата е на 18 ноември годинава во Ереван.

Прочитајте и...  УЕФА го најавува историскиот меч Грузија-Македонија

Во врска со влошувањето на конфликтот, во Ерменија беше прогласена воена состојба и општа мобилизација, а на граѓаните од 18 до 55 години им беше забрането да ја напуштаат земјата.

Поврзани вести

Барселона славеше во Торино, на Мората му поништија три гола (ВИДЕО)

Слободен печат

Тупурковски го доби наследникот: Даниел Димевски нов претседател на МОК

Слободен печат

Борко: Македонија не заслужува ваков избор за претседател на МОК

Слободен печат

Војнеска – Зикова и привзаниците го напуштија Собранието на МОК

Слободен печат

Први победи за ПСЖ и Челси во ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ со победата над Чориќ дојде до израмнување на рекордот на Сампрас

Слободен печат

Остави Коментар