5 C
Скопје

Убаво мириса и лечи: Сите го имате ова растение, а не знаете дека е ефикасно за алергии на домашна прашина

Ароматичните листови од нане содржат есенцијални масла, танини, холин, пектин, скроб, горчиви материи, трипофан, како и ментол, ментофуран, изоментон, ментил ацетат, лимонен…

Ова лековито растение има антисептично, аналгетско, антибактериско, антивирусно и смирувачко дејство и иако на нашите простори најчесто се користи за проблеми со стомакот, исто така е корисно за респираторни заболувања!

Покажува одлични резултати во санирање на алергии, особено оние на домашна прашина.

Како што вели фитотерапевтката Рамиза Идризовиќ за Телеграф, нането позитивно влијае на зајакнување на имунитетот, ја забрзува циркулацијата и го чисти крвотокот, а исто така е ефикасно за ревматизам, треска, ноќно потење и мигрена.

Состојки:

  • Две супени лажици суви листови нане
  • Литар вода

Подготовка и примена:

Прочитајте и...  На денешен ден - 3 март

Оставете ја водата за зоврие, потоа тргнете го садот од оган и истурете ја зовриената вода над исушените лисја од нане. Задолжително покријте го садот и оставете да отстои пет минути.

Можете да го комбинирате со лимон, одбегнувајте да ставате шеќер во чајот. Потоа само процедете и уживајте во прекрасниот чај од нане.

Оваа терапија трае седум дена. Потоа правите пауза од седум дена доколку сакате да ја повторите терапијата.

Поврзани вести

ФОТО: Емили Ратајковски позира гола во 36-та недела во бременоста

Слободен печат

ФОТО: Џастин Тимберлејк и посвети на сопругата Џесика Бил ретка јавна порака за нејзиниот посебен ден

Слободен печат

ФОТО | Фризер ја посрамоти Ким Кардашијан, но таа му возврати: „Те мразам. Ме исцрпи“

Слободен печат

ФОТО: Таа е сон на милиони мажи, а на жените може да им биде пример кога станува збор за облекувањето

Слободен печат

Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Слободен печат

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат

Остави Коментар