У17: Триумф над Лихтенштајн, Саитоски двоен стрелец

Во последниот трет натпревар од првата фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство, денеска македонската фудбалска репрезентација за играчи до 17 години славеше против Лихтенштајн со резултат 4:0.

Во победата придонесоа Саитоски кој двапати се запиша во листата на стрелците (50, 89 минута), а по еднаш Таипи (36) и Фета (45+3).

На табелата во групата 1 Белгија заврши првопласирана со седум бодови (17:3, гол разлика), колку и Полска на втората позиција (16:4).

На третото место се најде Македонија со три бодови (7:6), а на последната четврта позиција заврши Лихтенштајн (0).

Белгија и Полска директно се пласираа во втората фаза од квалификациите, а потсетување дека и четирите најдобри третопласирани репрезентации од секоја група ќе обезбедат настап во следната фаза.

Прочитајте и...  СЕХА: Задар ќе биде домаќин на годинешниот фајналфор

На таа мини-табела моментно води нашата селекција со гол разлика 7:6 со три бода, колку и Словенија (2:1) која има меч помалку, потоа Босна и Херцеговина (5:6) и Литванија (7:11). Во овој месец треба да се одиграат турнири уште во девет квалификациски групи.

Прочитај повеќе

ЛШ: Баерн со една нога во четвртфиналето, „магија“ на Мертенс за историја! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат

Незадоволен од судиските одлуки: Сакаше да ги „прегази“ сите на теренот! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Манасков втор стрелец во убедливата победа на Веспрем

Слободен Печат

Кајакар преживеа водопад висок 40 метри! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Интервју со Јане Николоски: Уживав на „Олд Трафорд“, со Пандев како лидер можеме до „билет“ за ЕП!

Фидан Коминовски

Се сеќавате ли на „кражбата“ која целосно го промени италијанскиот фудбал? (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матиќ ќе го напушти Манчестер јунајтед – ја продолжува кариерата во Серија А!? (ФОТО)

Слободен Печат

УЕФА ја следи ситуацијата со коронавирусот, ќе се одложи ли Европското првенство 2020!?

Слободен Печат

Барса со „генијална“ најава пред мечот со Наполи! (ФОТО)

Слободен Печат

1.000 дена до стартот на Мундијалот, Катар уште сега е подготвен

Слободен печат

Иако играше и за Наполи и Барселона: Марадона нема дилеми за кого ќе навива вечерва

Слободен печат

Надал: Не сакам Новак да освои повеќе грен слем титули од мене

Слободен печат