7 C
Скопје

Tag : Белгија

Вести Свет

Белгија ќе добие 650.000 дози вакцини од АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони

Слободен печат
Белгија во првиот квартал од 2021 година ќе добие 650.000 дози од британско-шведска вакцина на АстраЗенека, наместо договорените 1,5 милиони дози, соопштија белгиските власти. Министерот...
Вести Свет

Белгиски суд донесе одлука дека носењето маска на јавно место е неуставно

Слободен печат
Основниот суд во Брисел пресуди дека обврската да се носи маска на јавно место како противепидемиска мерка е неуставна. Ова го објавија белгиските медиуми со образложение...
Вести Свет

Белгија бара забрана за несуштинските патувања на ниво на цела ЕУ

Слободен печат
Премиерот на Белгија, Александер де Кро вели дека вечерва на состанокот на лидерите на ЕУ ќе предложи забрана за патувања што не се од суштинско...
Вести Свет

Белгија: Зголемен ризикот од тероризам од екстремна десница

Слободен печат
Ризикот од терористички атентати организирани од крајно десничарски групи е зголемен во Белгија, соопшти министерот за правда во земјата. Одговарајќи на пратеничко прашање, министерот Винсент...
Вести Свет Слајдер

ФОТО I Протести во Брисел по смртта на младиот Ибрахим: Белгиската полиција уапси 116 демонстранти меѓу кои 30 малолетници

Слободен печат
Белгиската полиција уапси 116 лица во Брисел по протестот поради смртта на момче со африканско потекло кое почина во притвор по насилното апсење. Официјални полициски...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Светот во 2020: ЕУ од Римскиот договор до брегзит, 60 години европска градба

И.И.
Првиот камен на европската конструкција е поставен на 9 мај 1950 година од страна на Роберт Шуман, француски министер за надворешни работи, предлагајќи и на...
Вести Свет Слајдер

Уапсени 6 албански водачи на организирана криминална група: Шверцувале кокаин меѓу банани од Латинска Америка до Европа

И.И.
Албанските водачи на организираа криминална група кои се занимаваат со трговија со кокаин од Латинска Америка до Белгија, Холандија и Германија се идентификувани и апсени....
Вести Свет Слајдер

UNODC: Албанските криминални групи во Велика Британија воспоставиле контрола низ целата земја на пазарот за трговија со кокаин и канабис

Слободен печат
Во извештајот на Канцеларијата на Обединетите нации за дрога и криминал, UNODC, се наведува дека Албанија и понатаму е главната земја во Европа, кога станува...
Вести Свет

По Холандија, и Белгија забрани летови од Велика Британија

Слободен печат
Белгија и се придружи на Холандија во забраната на летови од Велика Британија, а исто така ги прекина и железничките врски во обид да спречи...
Вести Регион

Бугарија заплени два тони канабис во камион кој се движел накај Белгија

Слободен печат
Бугарските царински инспектори пронајдоа два тона канабис во камион со бугарски регистарски ознаки кој се движел кон Белгија, соопшти царинската служба. Камионот бил запрен на...