Tag : Белгија

Вести Свет

Белгиска студија: Посиромашните болни од ковид-19 помалку споделуваат податоци за контактите пред заразата

МИА Агенција
Студија на Универзитетот во Антверпен покажува дека постои поврзаност помеѓу финансиската состојба во која се наоѓаат граѓаните позитивни на Ковид-19 и нивното прифаќање да споделат...
Вести Свет

Генс: Во Белгија постои закана од напади на екстремната десница

Слободен печат
Во Белгија во моментов постои вистинска закана од напади на приврзаниците на екстремната десница, изјави денеска белгискиот министер за правда Коен Генс. -Без разлика на...
Вести Свет

Алармантно: 8 отсто од Белгијците помислувале на самоубиство во последните три месеци

МИА Агенција
Институтот за јавно здравје на Белгија ги мери и психолошките последици од здравствената криза и рестриктивните мерки врз населението, заклучоците се загрижувачки, јави дописничката на...
Вести Свет

Во Белгија носењето маска нема да биде задолжително

МИА Агенција
 Националниот совет за безбедност на Белгија одлучи дополнително олабавување на рестрикциите поврзани за здравствената криза, но власта потсетува дека непочитувањето на основните мерки може да...
Вести Свет Слајдер

Градоначалникот на Бриж вон животна опасност откако беше избоден во врат

Слободен печат
Градоначалникот на Бриж во Белгија, Дирк Де Фов (62) денеска беше прободен со нож во вратот, а по операцијата закрепнува и е вон животна опасност,...
Вести Свет

Белгија ја преиспитува историјата: Прва парламентарна комисија за колонизацијата на Конго

МИА Агенција
По масовните протести на африканско-белгиското население и барањата на јавноста за конкретни чекори од страна на властите за соочување со злоделата од колонизацијата на Конго,...
Вести Свет

Белгија ги отвора главните патнички аеродроми во земјава

Слободен печат
Двата главни патнички аеродроми во Белгија, Брисел и Шарлероа, постепено почнуваат да работат од денеска со отворањето на внатрешните граници на ЕУ, јави дописничката на...
Вести Свет

Споменикот на белгискиот крал Леополд Втори „исчезна“

Слободен печат
Непознати активистите во Брисел синоќа го отстранија споменикот на белгискиот крал Леополд Втори. Во квартот Одергем останал само празниот пиедестал, а не се знае каде...
Вести Свет

Белгиска фармацевтска фирма ќе тестира вакцина против коронавирусот во јуни

Слободен печат
Белгиската фармацевтска фирма, Јансенс, најави клинички тестови врз луѓе на нова вакцина против Ковид-19 во текот на јули, односно два месеци порано од очекуваното, јавуваат...
Вести Свет

Белгискиот принц казнет 10.400 евра за прекршување на карантинот

Слободен печат
Белгискиот принц Јоаким (28), кој се зарази со коронавирус откако присуствуваше на забава во Шпанија, е казнет со 10.400 евра заради кршење на мерката за...