-1 C
Скопје

Турција за време на викендите ќе биде делумно затворена

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Владата ќе воведе порестриктивни мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус и за време на викендите ќе воведе делумно затворање на земјата.

Според турскиот портал Хуриет, тоа би значело дека граѓаните за време на викедите ќе можат слободно да се движат од 10 до 20 часот.

Ердоган по владината седница изјави дека училиштата ќе останат затворени до крајот на годината, а рестораните само ќе доставуваат храна.

Прочитајте и...  ТЦ „Глобал" по расчистување на остатоците од пожарот: Сцена како од апокалиптичен филм, изнесени 370 тони отпад

Поврзани вести

ЦДУ го бира наследникот на Меркел

Слободен печат

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен печат

Пендаровски за МИА: Во одговорот на Акцискиот план Бугарија зборува за нашите идентитетски белези

МИА

За ЕУ нема алтернатива, членство во ЕЕЗ е само преодно решение

Слободен печат

Облачно со сончеви периоди и ветер, снег на југ

Слободен печат

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар