Tag : ресторани

Вести Економија

Туристичката сезона во Бугарија ќе пропадне: Дваесет отсто од рестораните банкротирале

Слободен печат
Во моментов околу половина од сите ресторани во Бугарија работат, додека 20 отсто од нив банкротирале за време на кризата предизвикана од пандемијата од корона...
Вести Македонија Слајдер

Објавени протоколите за работа на угостителските објекти: Забрането е организирање на свадби, родендени, крштевки

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија, на 57-мата седница, одржана на 26 мај 2020 година, донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за мерки за...
Вести Економија

Како функционираат рестораните во Италија во услови на корона кризата? (ФОТО)

Слободен печат
Еден од најопипливите знаци дека животот во Италија полека се враќа во нормала по 10 неделен карантин е тоа дека од понеделникот повторно може да...
Вести Регион

Пократок полициски час во пет општини во Албанија, се отвораат баровите, рестораните и музеите

Слободен печат
Во Албанија стапија во сила нови олеснителни мерки,со кои по повеќе од два месеца, се отворенат барови, ресторани, кафулиња, музеи,библиотеки. Министерката за здравстсво и социјална...
Вести Свет

Британците нема да можат да одат на фризер, во пабови или ресторани до 4 јули

Слободен печат
Британците нема да можат да одат на фризер, посетуваат пабови или ресторани најрано до 4 јули, изјави британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб. „Од...
Вести Регион

Словенија: Во рестораните на иста маса ќе можат да седат и луѓе кои не живеат заедно

Слободен печат
Само неколку денови траеше одлуката на Владата која предвидуваше во рестораните и кафулињата во Словенија да можат да седат само членови на исто домаќинство, односно...
Вести Регион Слајдер

Хрватска најде решение за работа на куфулињата: Ќе им овозможи на угостителите да ги прошират терасите и градините

Слободен печат
Градските власти во Бјеловар и Пула беа првите во Хрватска кои овозможија помош на угостителите по примерот од литванската престолнина Вилнус. Всушност, таму на кафулиња,...
Вести Свет Слајдер

Бунт во Италија: Регионите сами одлучија да ги олабават мерките против коронавирусот

Слободен печат
Премиерот на Италија, Џузепе Конте денеска изјави дека одлуките на некои региони да започнат со активности пред спроведување на одлуката на владата за олабавување на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ИНТЕРВЈУ Љупчо Јаневски: Можно е хотелите и рестораните да се отворат во втората половина на мај

Со кампања „Дома си е дома“ Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) ќе се фокусира на домашните туристи, затоа што се очекува дека...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Дали во текот на пандемијата на коронавирусот е безбедно да јадеме храна која некој друг ја подготвил?

Слободен печат
Со пандемијата на коронавирусот и социјалната изолација, ни се наметнуваат голем број на прашања… Порталот „Дејл Мејл“ собра неколку прашања од читатели на кои одговорија...