18 C
Скопје

Трофејот за Еурофарм Пелистер, битолчани го урнаа европскиот шампион Вардар!

Во големото финале вечерва на отвореното игралиште „Горан Попоски-Бабец“ на 48 традиционален меѓународен турнир во Струга, екипата на Еурофарм Пелистер со 26:23 го совлада Вардар 1961.

До пред овој меч и двете екипи имаа по три максимални победи, а еден денеска мораше да има поразен, тоа е актуелниот европски шампион.

„Црвено-црните“ почнаа подобро со стекната предност од три гола разлика од од 6:3. Но, и покрај ваквата негатива битолчани покажуваат дека во новата сезона ќе бидат силен конкурент, едно од најголемите летни засилувања Мандалиниќ се погрижи за израмнување 8:8 кој беше актуелен на семафорот.

Еурофарм Пелистер беше во сериозен налет и со серија три погодоци во низа за прв пат имаше водство од два гола (11:9). Алушовски повика тајм-аут да ја смири екипата. Тоа вроди со резултат, кога најпрво со првиот гол на Вујин, а потоа и со четвртиот погодок на Јотиќ дојде до нов егал во мечот, 11:11. До крајот на првиот дел се играше гол за гол, па на одмор се замина со нерешени 13:13.

фото: facebook.com/ihtstruga

И во стартните пет минути од вториот дел резултатот го контролираа играчите на Бабиќ, 14:16. Единствено Јотиќ во тие моменти беше најрасположен од бековите, Вујин не доаѓаше така лесно до погодок, а и Гаџа немаше решение за Чаневски од добра позиција. Владее криза во Вардар, Дибиров ја погодува стативата од голот, за долго време скопската екипа да не го пронајде патот до противничкиот гол.

Битолчани го искористија овој момент и дојдоа до највисоки 18:15. Кизиќ застана на голот, веднаш одбрани топка на Радовиќ и седмерец, стратегот на Вардар одлучи да го повлече Јотиќ, но Гаџа направи премногу грешки, а и Талески и Вујин не се изнаиграа. Се редеа загубените топки и промашените удари кај Вардар, а Танкоски му донесе највисоко водство на својот тим од 23:18. Чупиќ со два гола во серија намали на три гола, но Радовиќ на четири минути пред крајот погоди за 26:22 за крај на сите дилеми околу победникот.

Ова беше добра подготовка пред новата сезона, потсетување Вардарци играат во групите од Лигата на шампионите, а Еурофарм Пелистер во групната фаза од новоформираната Лига Европа.

Третото место за Металург на турнирот во Струга

Поврзани вести

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Остави Коментар