Триумф на Вињалес во Асен (ВИДЕО) – Слободен печат
ОстанатoСпорт

Триумф на Вињалес во Асен (ВИДЕО)

Шпанецот и ја донесе првата победа на Јамаха сезонава во Мото ГП шампионатот.

Возачот на Јамаха, Маверик Вињалес му донесе прв триумф на својот тим во Мото ГП шампионатот на трката која се возеше за Големата награда на Холандија на легендарната патека во Асен.

Вињалес успеа во директен дуел со бранителот на титулата и лидер во генералниот пласман, Марк Маркез излезе како победник, а на двоецот на победничкиот пиедестал му се приклучи и одличниот дебитант сезонава, Фабио Квартараро.

Вињалес успеа на патеката „Асен“ која е најстара трка во Мото ГП шампионатот, да му го донесе првиот триумф на својот тим по октомври 2018 година, а ова беше вкупно 22 победа во кариерата за шпанскиот возач.
Катастрофална трка имаше колегата на Вињалес, Валентино Роси кој трета трка е принуден да се откаже поради пад.

По осум трки сезонава, лидер во генералниот пласман е Марк Макез со 160 бодови, пред возачите на Дукати, Андреа Довициозо кој има 116 бодови и Данило Петручи со 108 бодови.

Во Мото2 класата, победи возачот на Понс, Аугусто Фернандес за кого ова беше прва победа во кариерата. Фернандес го искористи сударот помеѓу двајцата најдобри во оваа класа, Лоренцо Балдасари и Алекс Маркез. Место на победничкиот пиедестал обезбедија уште и Бред Биндер и Лука Марини.

Во најслабата класа триумфира Тони Арболино пред Лоренцо дала Порте и Јакуб Корнфел.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close